Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD kuvvetleri nükleer silahsızlanma sonrasında da Güney Kore’de kalacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ülkesindeki ABD kuvvetlerinin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasından sonra kalmaya devam edeceğini belirtti.

Singapur’un The Straits Times gazetesine demeç veren Jae-in, “Güney Kore ve ABD, Güney Kore’deki Amerikan kuvvetlerinin Kore Yarımadası’nın barış ve istikrarındaki rolü ve önemi konusunda sağlam duruşunu koruyor” ifadelerini kullandı.

Güney Kore’nin ulusal haber ajansının (YONHAP) aktardığına göre, Güney Kore lideri, Washington ile ortak askeri tatbikatların askıya alınmasının, nükleer silahsızlanmayı kabul eden Kuzey Kore ile diyaloğu sürdürmek için bir ortam oluşturmayı amaçladığını dile getirdi. YONHAP, Moon Jae-in’in, “Şu anda, Kore Yarımadası’nda görülmemiş bir küresel değişim var. Güney ve Kuzey Kore ile ABD’nin birlikte adım atmaları ile tarihin seyri, savaştan barışa dönmeye başladı” şeklinde konuştu.

ABD’nin Güney Kore’deki askeri varlığını azaltmayı ya da bitirmeyi planlamadığına dikkat çeken Moon, ülkesinin yıl sonuna kadar Kore Savaşı’nı resmen sona erdirmeye devam edeceğinin altını çizdi. Güney Kore Devlet Başkanı, “Her iki tarafın da kabul ettiği konuları uygulamak için samimi çabalar gerek” cümleleriyle sözlerini noktaladı.