Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD kuvvetleri yeniden Yemen’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen’in Şebva ilinde Arap Yarımadası El Kaide’sine (AQAP) yönelik operasyonlarına destek vermek üzere Yemen’e asker konuşlandırdığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Adam Stump, ‘Yemen’de,DEAŞ  operasyonlarına destek vermek ve bilgi alışverişini sağlamak için ABD kuvvetlerinden bir grubun bulunduğunu söyledi. . Sözcü ABD kuvvetlerinin, ‘Terör grubunun dış terör bağlantıları ile koordinasyonlarını çökertmek ve Yemen topraklarını terör komplolarına karşı güvenli bir hale getirmek için, Yemen’deki operasyonlar aracılığıyla Arap Yarımadası’ndaki el-Kaide örgütüne karşı bölgesel ortakları desteklediğini’ vurguladı.

Stump, “ABD’nin Yemen halkına desteği, istikrarın güçlenmesine ve Arap Yarımadası’ndaki el-Kaide örgütünü kontrol altına almaya imkân sağlamakta. Ayrıca bölgedeki terörizm faaliyetlerinde büyük bir bozulmaya yol açacak olan DEAŞ etkisi de, Yemen’deki istikrarın sağlanmasına yardımcı olmaktadır” açıklamasında bulundu.

Sözcü, ABD Başkanı Donald Trump’ın, “ABD Merkez Komutanlığı, Yemen’de terörle mücadele operasyonlarına başlasın” dediğini kaydederek, 28 Şubat’tan itibaren ABD ordu düzeninin Yemen’de 80’den fazla operasyona katıldığına  dikkat çekti.