Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD kuzeybatı Suriye’deki yardımları durdurmayı planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li yetkililerin dün yaptığı açıklamaya göre, Donald Trump başkanlığındaki yönetim, Suriye’nin kuzeybatısına yaptığı yardımları durdurmayı amaçlıyor.
Amerikan güçleri ayrıca, terör örgütü DEAŞ’tan geri aldığı bölgelerin yeniden imarını planlıyor.

Amerikan CBS televizyonunun haberine göre, ABD’nin daha önce yerel toplumu istikrara kavuşturma ve güçlendirme adına harcadığı milyonlarca dolar kesilmiş olacak. Aşırılık ile mücadele, eğitimin güçlendirilmesi, bağımsız toplum ve bağımsız medyanın desteklenmesi ile toplumsal asayiş projeleri de kaynağın kesilmiş olacağı projeler arasında yer alıyor.

ABD’li yetkililer, Reuters’a yaptığı açıklamada, silahlı muhalefet grupları tarafından kontrol edilen İdlib’e yapılan insani yardımların ise bu karardan etkilenmeyeceğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Suriye’nin kuzeybatısındaki potansiyel öncelikleri desteklemek adına bölgedeki Amerikan yardımlarının durdurulacağına işaret etti.

Bir diğer yetkili ise, ABD yönetiminin amacının, yardımları, kontrolü altındaki diğer bölgelere aktarmak olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz Mart ayında Başkan Trump, Suriye’de YPG’nin kontrol ettiği alanların yeniden inşası için ayrılan 200 milyon dolarlık yardımı dondurma talimatı verdiğini bildirmişti. Bir ABD yetkilisi, incelemenin hala devam ettiğini söyledi.

Trump, aynı ayda ABD’nin teröristlere karşı zafer kazandıktan sonra çekilme zamanının geldiğini açıklamıştı. ABD’nin Suriye’de halihazırda yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor.

Nisan ayında ise Trump, düzinelerce insanı öldüren zehirli bir gaz saldırısına karşılık olarak Suriye’ye füze saldırısı düzenleyerek, müdahalesini artırdı.

Başka bir yetkili ise, kuzeydoğu Suriye’ye yapılan yardımların azalmasının hemen gerçekleşmeyeceğini, ayları bulacağını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terör örgütü DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de kontrol ettiği bölgelerin yaklaşık yüzde 98’ini kaybettiğini açıkladı. Ancak teröristlerin, kurtarılan bölgelere hızla geri dönebilecekleri konusunda uyarılarda bulunuldu.