Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Meclis Başkanı Ryan emekliye ayrılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerinde yeniden aday olmayacağını ve emekliye ayrılacağını bildirdi. Ryan, ailesine daha fazla zaman ayırmak için, Ocak ayında emekli olacağını açıkladı. 48 yaşındaki Ryan’ın ayrılığı, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde tutma planlarını, Başkan Donald Trump’a destek oranlarının düşük olması nedeniyle daha karışık hale getirebilir.

Ryan Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada, görevini tamamlayıp önümüzdeki Ocak ayında kongreden çekileceğini bildirdi. Ryan yapığı açıklamada “Eğer bir dönem daha burada olacak olsam çocuklarım beni sadece hafta sonu babası olarak hatırlayacak. Bunun olmasına izin veremem. Hayatımdaki yeni öncelikleri düzenlemem gerekiyor” dedi.

2015 yılında göreve başlayan Ryan önümüzdeki yıllarda tekrar siyaset arenasına dönüp dönmeyeceği ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Trump’tan teşekkür mesajı

Öte yandan Trump Ryan’a Twitter hesabı üzerinden “Meclis Başkanı Paul Ryan gerçekten iyi bir adam. Yeniden aday olmayacağını açıklarken, arkasında kimsenin sorgulayamayacağı bir miras bırakıyor. Seninleyiz Paul” ifadeleriyle destek verdi.

AFP’nin haberine göre, Senatör Demokratlardan Chuck Schumer, Ryan’a övgüde bulunarak “Her zaman sözünü tutan iyi bir adam” ifadelerini kullandı.

Ryan’ın yerine kim gelecek?

Ryan’ın emeklilik kararı, Temsilciler Meclisi’nde özellikle Kevin McCarthy ve Steve Scalise arasında olmak üzere Cumhuriyetçi liderler arasında yoğun bir rekabete yol açacak.

Scalise Washington yakınlarında Alexandria kentinde bir beyzbol sahasında uğradığı silahlı saldırıda yaralandıktan sonra Cumhuriyetçi Parti arasında bir yıldız oldu. Scalise’ın kongreye dönüşü her iki partinin üyelerine de ilham kaynağı oldu. Scalise halen Enerji ve Ticaret Ev Komitesinin yanı sıra İletişim ve Teknoloji Alt Komite üyesidir.

McCarthy hakkında ise medya kaynakları onun Trump’a yakın bir isim olduğunu işaret ederek, Trump’ın McCarthy’e gereken desteği vereceğini belirtti. 2015 yılında da aday olan McCarthy, başarısız olmuştu.

Ryan, basın toplantısından önce Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi milletvekillerine kararını bildirdi. Kaynaklar, Ryan’ın ofisinde üst düzey yetkililerin Salı gecesi karardan haberdar olduğunu söyledi.

Daha önceki raporlar, Ryan’ın bu seçim döneminin sonunda istifa edeceğini ileri sürdü, ancak uzmanlar Ryan’ın Kasım ayında yapılacak seçimlerden önce emekliye ayrılmasını beklemiyordu. Bu emeklilik kararı, Cumhuriyetçi Partinin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlama umudu olmadığının da bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Ryan’ın en önemli başarıları arasında Aralık ayında onaylanan şirketlere, küçük işletmelere ve bireylere vergi indirimi getiren yasa tasarısı oldu. Kongre Vergilendirme Ortak Komisyonu’na göre yasa, 10 yıl içinde ABD’nin 20 trilyon dolar olan ulusal borcunu 1,3 trilyon dolar artıracak. Bu kararın Temsilciler Meclisi’nde harcamaları kesmenin Cumhuriyet Partisi ilkelerine aykırı olduğu görüşünde olan birçok muhafazakar üzerinde olumsuz etkileri oldu.

Temsilciler Meclisi Liderliğindeki Milletvekili Mark Meadows, Paul Ryan’ın yerini alacak kişinin gelecek Kasım ayında düzenlenecek seçimlerde belirlenmesinin beklendiğini ifade etti. Meadows, yerini alacak kişinin Ocak ayında düzenlenecek seçimlerden önce belirleneceği görüşünde olduğunu söyledi.