Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD-Mısır ilişkileri altın çağını yaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, “terör tehlikesiyle karşı karşıya kalan önde gelen ülkelerden biri olarak Mısır’ın bu tehlikeye karşı kararlılıkla ve kuvvetle mücadele etme çabalarına” övgüde bulundu.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de, “terör örgütleriyle mücadele etmek, terörü zayıflatmak ve teröre para, silah ya da birey desteği verilmesini önlemek için iki ülke arasında ortak bir işbirliğinin sürdürülmesinin önemini” vurguladı.

İki lider, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) toplantıları sonrasında, dün akşam bir araya geldi. Trump, “Mısır, teröre karşı savaşta önemli bir ortak” dedi ve ülkesinin Mısır’ın terörle mücadele çabalarına tam destek verdiğini söyledi. Sisi ise ülkesinin “terörle askerî ve fikrî olarak mücadele” çabalarını gündeme getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Razi’nin verdiği bilgiye göre ABD Başkanı, yönetiminin “Mısır ile olan stratejik ilişkilerini ilerletmeye, güçlendirmeye ve iki ülke arasındaki işbirliği çerçevelerini etkinleştirmeye verdiği öneme” dikkat çekti. Ayrıca, “Mısır’ın bölgedeki tüm halklar için istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunan önemli bölgesel rolünün ışığında, Mısır ile Orta Doğu meselelerinde ve krizleri çözme konusunda koordinasyon ve istişarenin yoğunlaştırılmasına yönelik beklentisini” dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsünün belirttiğine göre, Sisi, Kahire’nin “iki ülke arasındaki seçkin ortaklık ilişkilerini geliştirme ve güçlendirme” konusunda kararlı olduğunu belirtti. Bu ortaklığın Orta Doğu’da barış ve istikrarın desteklenmesindeki rolünün önemine işaret etti. Mısır’ın, bölgedeki çeşitli meselelerde ve özellikle de bölgenin ve dünyanın istikrarı için en büyük tehdit olan terörle mücadele konusunda ABD ile daha fazla koordinasyon ve istişare yapmayı umduğunu ifade etti.

Sisi ve Trump arasındaki görüşmede, “Mısır ve ABD arasındaki özellikle ekonomi alanındaki ikili işbirliği yönleri, özellikle Mısır’a daha fazla yatırım çekebilmek için yasal ve idari yapı oluşturma ve ekonomik reform programının uygulanmasında kaydedilen ilerlemeler ışığında ABD şirketlerinin Mısır’daki yatırım faaliyetlerinin hacminin artırılmasına yönelik yollar” ele alındı.

ABD Başkanı, Mısır’ın “ekonomik reform ve rekabet gücünü artırma yolunda başarılı adımlar attığını” söyledi. “ABD’nin iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırma ve ortak yatırımları teşvik etme isteğini” vurguladı.

Bölgesel durum da, Mısır ve ABD liderleri arasındaki toplantıda değinilen konular arasında yer aldı. Razi, “Libya, Suriye ve Yemen’deki durumun yanı sıra Filistin sorunu ve barış sürecini canlandırma yolları tartışıldı” ifadelerini kullandı. Sisi, “Mısır’ın Filistin sorunu konusundaki tutumunun sabit” olduğunu vurguladı. Filistin halkının haklarını garanti altına alan adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşılmasının ve uluslararası referanslara uygun olarak bağımsız bir devlet kurulmasının önemine işaret etti. Mısır’ın Filistin ve İsrail arasındaki müzakere sürecini canlandırma ve ilerletme yollarını tartışmak için ABD ile işbirliği yapma konusundaki kararlılığını ifade etti. Mısır Cumhurbaşkanı, Mısır’ın Filistin ve İsrail arasındaki müzakerelerin yeniden başlaması için esas ve önemli bir adım olarak Filistin uzlaşısını sağlama çabalarını da gündeme getirdi.

Toplantının ardından, iki lider sosyal paylaşım sitelerindeki resmi hesaplarından yorumlar yaptı. Sisi Twitter’dan, “ABD’nin dünya çapındaki politikalarında benzersiz değişiklikler yapan ABD Başkanı Donald Trump gibi büyük bir şahsiyetle görüşmekten onur duydum” ifadelerini kullandı. Trump ise, “Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi ABD’de karşılamam benim için büyük bir onurdu. Önemli bir toplantıydı” dedi.