Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Netanyahu’nun Büyük Kudüs Projesi’ne müdahale etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Binyamin Netanyahu, Büyük Kudüs Projesi’ni ertelemek zorunda kaldı. Batı Şeria’daki yerleşim bölgelerinin Kudüs Belediyesi’ne bağlanması için geliştirilen projeden geri adım atma kararı ABD’nin baskısı ve doğrudan müdahalesi üzerine verildi.

Proje ile Kudüs’ün güneyinden Gush Etzion’a kadar olan bölgeler ve el-Halil ile Beytüllahim arasında yer alan Filistin topraklarının İsrail’e katılması hedefleniyordu. Yasadışı Yahudi yerleşim birimi olan Ma’ale Adumim’un genişletilmesinin yanı sıra, Kudüs sınırlarında yeni değişimler ve yerleşim yerlerinde Yahudilerin sayısının artırılması planlanıyordu. Ayrıca bölgedeki Filistinli nüfusunu azaltmak suretiyle demografik yapıda da değişime gidilmesi hedefleniyordu.

Netanyahu, dün sabah lideri olduğu Likud’un bakanları ile gerçekleştirdiği toplantıda Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz tarafından hazırlanan ve bakanlar kuruluna sunulması öngörülen Büyük Kudüs Projesi oylamasının ertelenmesini istedi. Netanyahu ertelemeye ilişkin talebinin gerekçesi olarak da ABD ile koordineli çalışmaları gerektiğini gösterdi. “Müttefiklerimiz bizden yasanın içeriği hakkında açıklamalar istedi. Onların bizimle işbirliği yaptığı gibi bizim de bugün onlarla işbirliği yapmamız gerekir. Böyle bir iç mesele hakkında konuşmak ve koordine içerisinde olmak çok daha yararlıdır” ifadesini kullandı.

İktidar koalisyonundan bir üst düzey isim de yaptığı açıklamada yasanın mevcut metninin kendilerini uluslararası alanda ciddi bir baskı altına sokacağını, ayrıca yasal sorunları da bulunduğunu belirtti. Netanyahu’ya yasayı desteklemesi için izin verilmeyeceğini savundu.

Ulaştırma Bakanı Katz de yaptığı açıklamalarda Netanyahu’nun yaklaşımına saygı duyduğunu söyledi. “Başbakan Netanyahu yasayı desteklediğini açıkça belirtti. ABD yönetiminin kendisinden yasanın içeriği hakkında açıklamalarda bulunmasını talep etmelerini anlıyorum” anlıyorum ifadesini kullandı. Yasanın Kudüs’teki Yahudi çoğunluğu güçlendirmek adına oluşturulduğunu ve İsrail’in bir iç meselesi olmasına rağmen diplomatik prosedürlerden bağımsız olduğunu savundu. Katz “Umarım proje ABD yönetimine net bir şekilde açıklanır ve yasa gelecek hafta görüşülüp oylanır” açıklamasında bulundu.

Katz’ın bu projeyi öneren ortakları arasında yer alan Turizm Bakanı Ze’ev Elkin de projenin amacının Yahudiler ve Araplar arasında demografik denge sağlamak olduğunu savundu. Ayrıca Kudüs’ün büyük çoğunluğunu Yahudilerin oluşturduğunu ifade etti. Elkin, koalisyon partilerinin ve muhalefetin bu planı benimsemesinin kolay olacağını iddia etti.

Doğu Kudüs’teki duvarın inşa edilmesinden bu yana Filistin’deki bölgelerin Kudüs Belediyesi’nin etki alanından ayrı kaldığını savunan Elkin, bölgelerdeki durumun çok kötü olduğuna işaret etti.

İsrail solundan yapılan açıklamalarda ise erteleme kararından duyulan memnuniyet belirtildi. Meretz partisi Milletvekili Issawi Frej “Bu, ABD’nin ne isterse Netanyahu hükümetine uygulatabildiğini gösteriyor” açıklamasını yaptı.