Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, New York’ta saldırı planlayan 3 DEAŞ üyesini tutukladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li yetkililer, New York’ta 2016 yazında DEAŞ terör örgütü adına saldırılar planlayan üç kişinin geçen yıl Mayıs ayından bu yana gözaltında tutulduğunu açıkladı.

Başsavcı John Kim’in bürosundan yapılan açıklamada güvenlik güçleri tarafından engellenen saldırıların, Manhattan’daki Times Meydanı’nı ve metro istasyonunu hedef aldığı belirtildi.

Savcılık, DEAŞ militanlarından birinin 19 yaşındaki Kanada vatandaşı Abdurrahman el-Behnesavi olduğunu ve New Jersey’de tutuklandığını duyurdu. 2016 yılının ekim ayında suçlu olduğunu itiraf ettiğini bildirdi.

Savcılık bürosu ayrıca 19 yaşındaki ABD vatandaşı Talha Harun’un 2016 yılının eylül ayında Pakistan’da ve 37 yaşındaki Filipinli Russell Salik’in de bu yılın nisan ayında Filipinler’de tutuklandığını kaydetti.

Savcılar, Harun ve Salik’in terör eylemi planlamak ve teröre destek suçlamalarından ABD’ye teslim edilmelerini beklediklerini belirtti. Müebbet hapis cezasına çarptırılacaklarını açıkladı.

Savcılar konuyla ilgili yapıtıkları ayrıntılı açıklamada Behnesavi’nin bomba yapımında kullanılan malzemeleri temin ettikten sonra New York yakınlarında bir ev tutmayı planladığını belirtti. Harun’un, Behnesavi’nin saldırı düzenlemesine yardım etmek için Pakistan’dan ABD’ye giriş yapmayı hedeflediği Salik’in ise bu plana mali destek verdiği kaydedildi.

Manhattan’daki Federal Mahkeme’nin ortaya koyduğu belgelerde Behnesavi ve Harun’un, Ramazan ayı boyunca saldırı düzenlemeyi planladığı ifade edildi.

Savcılar, Behnesavi’nin polis memurlarına, Times Meydanı’nda bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlemeyi planladığını itiraf ettiğini aktardı.

Savcılar, Behnesavi’nin, Kanada’da bomba imal etmek için malzemeler satın alıp, ABD’ye geldiği gün tutuklandığını bildirdi.