Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasını imzalamayı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, dün 2017 Nobel Barış Ödülü’nü alan Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanyası’nın (ICAN) desteklediği nükleer silahları yasaklayan bir antlaşma imzalamayı reddetti. ‘Nükleer silahsızlanma için koşullar yaratma’ konusundaki kararlılığını tekrar teyit etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ‘Bildirge, ABD’nin anlaşma konusundaki tutumunu değiştirmez, ABD, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşmasını desteklemiyor ve imzalamayacak. Bu antlaşma dünyayı daha huzurlu kılmayacak. Bir nükleer silahsızlanmayı sağlamayacak. Herhangi bir devletin güvenliğini artırmayacak’ şeklinde konuşarak nükleer güçlerden hiçbirinin metni desteklemediğinin altını çizdi.

Sözcü, Washington’un Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’ndaki yükümlülüklerini doğruladığını ve “uluslararası güvenlik ortamını iyileştirmek ve dünyadaki nükleer risklerinin çoğalmasını önlemek, bunlarla mücadele etmek ve azaltmak” için çalışmak gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca sözcü yaptığı konuşmada ‘Ülkeleri, bunu başarmak için etkili pragmatik önlemler bulmaları için bizimle çalışmaya çağırıyoruz’ ifadelerini kullandı.

ICAN, cuma günü nükleer silahları yasaklayan tarihi bir antlaşma imzalamak için gösterdiği çabalar nedeniyle Nobel Ödülü’nü kazandı. Anlaşma genel itibariyle sembolik, çünkü ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail, Kuzey Kore gibi nükleer güce sahip olan veya olduğundan şüphelenilen dokuz ülkeden hiç biri imzalamadı.