Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD olası İran siber saldırılarına hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Newsmax haber sitesinin siber güvenlik ve istihbarat uzmanlarından aktardığına göre, Washington, ABD yaptırımlarına tepki olarak gerçekleştirilecek olası İran siber saldırılarına hazırlanıyor.

Haber sitesi, siber tehditlere yönelik korkuların Mayıs ayından bu yana arttığına dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin 2015 yılında imzaladığı İran nükleer anlaşmasından çekildiğini duyurmuştu. İlgili anlaşma uyarınca nükleer programını sınırlandırması durumunda İran’a yönelik yaptırımlar hafifletilmişti.

Uzmanlar, Washington’un geçtiğimiz Salı günü İran’a yönelik ekonomik yaptırımları yeniden yürürlüğe koymasının ardından tehdidin artabileceğini söylüyor.

Haber sitesinin küresel bir siber tehdit istihbarat firması Record Future’daki Stratejik Tehdit Geliştirme Direktörü Priscilla Moriocchi’nin aktardığına göre, belirli olarak sıkıntı oluşturabilecek bir durum gözlenmese de son haftalarda tehdit oluşturan İran faaliyetleri ile ilgili söylemlerde artış yaşandı.

ABD istihbarat teşkilatları, İran’ı, ABD’nin yanı sıra Rusya, Çin ve Kuzey Kore’nin de karşı karşıya olduğu büyük yabancı siber tehditlerden biri olarak değerlendiriyor.

ABD yetkilileri, Tahran’ı 2012 ve 2014 yılları arasında bir siber saldırı dalgasının arkasında olmakla itham etmişlerdi. Saldırıda bankalar hedeflenmiş ve milyonlarca dolarlık bir zarara sebep olmuştu. Saldırılar ayrıca hassas altyapıya nüfuz etmeyi hedeflemiş, ancak başarılı olamamıştı.

ABD’li Graham’dan, İran’ı memnun etmeye çalışan Avrupalı siyasetçilere tepki

Öte yandan, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, İran’ı memnun etmeye çalışan Avrupalı liderlere karşı saldırı başlattı. Graham, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, yolsuzluğa ve ekonomik durumun kötüleşmesine tepki olarak İran şehirlerinde gerçekleştirilen protestolara değinerek, “Avrupa ülkelerinin, katil İran rejimiyle ilişkilerini sürdürmekte kararlı olması ve İran halkının seslenişini görmezden gelmesi utanç verici” ifadelerini kullandı.

Graham, “İran’ın memnun edilmesi çabalarında, tarih boyunca yüz milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Avrupa siyasetinin geni var gibi görünüyor” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupalı liderleri, İran dini rejimi ile olan ekonomik ilişkilerine son vererek Başkan Trump’ın çabalarına destek olmaya ve bu suçlu rejime son vermeye çalışan İran halkının yanında olmaya çağırıyorum.”