Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ordusu, savaş alanlarına ‘siber askerler’ göndermeye başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li yetkililer, ABD ordusunun savaş alanlarına ‘siber’ askerlerden oluşan ekipler göndermeye başladığını duyurdu. ABD askerlerinin savaş alanlarında düşmanların bilgisayar ağlarına yönelik saldırı girişimlerine hız verdiği bildirildi.

Hawai’de konuşlu birliklerin komutanı Albay Robert Ryan gazetecilere verdiği demeçte, genel olarak sahadaki silahlı askerlerin ‘saldır ve yok et’ komutu üzerinden hareket ettiğini ancak siber askerlerin görevinin biraz daha farklı olduğunu söyledi.

Genel hedefin yok etmek olmadığını belirten Albay Ryan, “Hareket etmeyen araçlarla nasıl etkili olabilirim? Nasıl erişebilirim, nasıl kafa karışıklığı yaratabilirim ve nasıl ele geçirebilirim?” sorularının bu alanda asli mesele olduğunu kaydetti.

ABD Siber Ordusu Komutanı Albay William Hartman, siber askerlerin, yaklaşık altı aydır silahlı birliklere entegre edilmeye başlandığını ve komutanların operasyonel ihtiyaçları doğrultusunda planlara uygun çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

ABD ordusu üç yıldır Güney Kaliforniya’daki büyük bir merkezde bu tür operasyonlar üzerine eğitim veriyor. Siber askerlerin neler yapabileceği konusunda ayrıntı vermeyen Albay Hartman personelin görevinin bilgi toplamak ve saldırıları engellemek için düşman planlarına sızmak olduğunu söyledi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, ABD Siber Komutanlığı (CYBERCOM) daha önce uzmanlarına DEAŞ terör örgütü ağlarına yerleştirilen cihazlar ile örgüt üyelerinin davranışlarını gözetleme ve yerlerini tespit etme imkânı verdi Böylece teröristler insansız hava araçlarıyla etkisiz hale getirilmeye başlandı.

Siber Komutanlık geçmiş yıllarda ABD Stratejik Komutanlığı’nın bir parçasıydı. ABD Başkanı Donald Trump’ın ağustos ayında ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) gönderdiği talimatla, Siber Komutanlık kendi komuta kademesine kavuştu.