Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Pasifik’te Avustralya ile ortak deniz üssü kuracak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Port Moresby/Şarku’l Avsat

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ülkesinin Pasifik Okyanusu’ndaki müttefiki Avustralya’yla birlikte Papua Yeni Gine’deki Manus adasında bir deniz üssü kuracağını açıkladı.

Söz konusu üssün kurulması planı, Papua Yeni Gine’nin ev sahipliğini yaptığı Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde açıklanırken, dünya liderleri bölgede ticaretin nasıl yapılacağı konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Ortaya atılan plan, Çin’in Pasifik Okyanusu’nda etkisini artırmaya başladığı bir dönemde gelirken, bazı kesimler bunun Washington’un Pekin’e yönelik alınmış bir karar olduğu görüşünde.

Analistler Çin’in Manus adasındaki varlığının Batı’nın Pasifik Okyanusu’nda gezinme kabiliyetini etkileyebileceğini ve Pekin’i Guam’daki ABD üslerinden yakın mesafeye yerleştirebileceğini belirttiler.

Pence, ABD’nin Manus Adası’ndaki liman projesini inşa etmek için Avustralya ve Papua Yeni Gine ile ortaklık yapacağını açıklayarak, “Pasifik Adalarının egemenliğini ve deniz haklarını korumak için bu ülkelerle birlikte çalışacağız” dedi.

ABD’nin güçlü müttefiki Avustralya’nın, Pasifik’te yıllardır tartışmasız bir etkiye sahip olduğu bilinse de Çin’in son yıllarda bölgeye yönelik çeşitli adımlar atması taraflar arasında zaman zaman gerilim yaşanmasına neden oluyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 1 Kasım’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Papua Yeni Gine Hükümeti’nin desteğiyle Manus adasındaki üssün gelişimini finanse edeceğini açıkladı.

Ancak Manus Valisi Charlie Benjamin, tarafların yerel nüfustan destek istemediklerini söyledi.