Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Putin’e yakın isimleri yaptırım listesine aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’nın en güçlü bankacısı ve devlet tarafından idare edilen gaz şirketinin yöneticilerin de dahil olduğu ve Kremlin’e yakın isimlerin yer aldığı, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım listesi yayınladı.

Ağustos ayında kanun haline getirilmek üzere imzalanan yaptırım paketinin bir parçası olan listede yer alan her isme, yaptırım uygulanacağı düşünülmüyor. Fakat birçoğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresi olmak üzere, zengin Rusların büyük bir kesimine kapsıyor.

Uzun süredir açıklanması beklenen yaptırım listesinde, Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da bulunduğu 114 siyasetçi bulunuyor.

Ayrıca listede, Abramovich, Kaspersky, Deripaska gibi isimlerin de yer aldığı 96 işadamı bulunuyor.

“Rusya, 6 Kasım’da yapılacak kongre ara seçimlerini hedef alacak”

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo, pazartesi günü BBC’de yer alan bir röportajında, Rusya’nın ülkesinde 6 Kasım’da yapılacak Kongre ara seçimlerini hedef alacağını düşündüğünü söylemişti.

Pompeo, istihbarat servisleri tarafından dile getirildiği gibi, Rusya’nın, 2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahalesine atıfta bulunarak, Rusya’nın, Avrupa’da ve ABD’de kurumları çökertme çabalarında önemli oranda bir azalma olmadığını vurguladı.

“Seçimlerimizde fazla etkili olamayacaklar”

CIA Direktörü sözlerine şöyle devam etti, “Müdahale etmeye çalışacaklarını düşünüyoruz. Buna karşın ABD’nin seçimleri hür ve adil bir şekilde yapabileceğine eminim. Onları engelleyeceğiz ve seçimimiz üzerinde fazla etkili olamayacaklar.”
Öte yandan ABD istihbarat birimleri, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine sosyal ağlar aracılığıyla müdahale ettiğini belirtmişti.