Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD raporlarında Taliban çelişkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad: Cemal İsmail/Şarku’l Avsat

Taliban ile doğrudan müzakere çalışmalarının başlamasından önce ABD’li yetkililerin, Afganistan’daki askeri duruma ilişkin yaptığı açıklamaya göre, ABD’li resmi organlar birçok bölgede güvenlik durumunun iyileştiğini ve Taliban güçlerinin gerilediğini açıkladı. Ancak Afganistan’daki olayları takip eden Savunma Bakanlığı’na mensup bir kuruluş, ABD’li yetkililerin ülkedeki Taliban etkisinin gerilemesi hususunda farklı ifadelere yer verdi.

SIGAR Raporuna göre Taliban geriledi

ABD’nin Afganistan Yeniden Yapılandırma Özel Müfettişliği (SIGAR) tarafından 1 Kasım’da yayınlanan rapora göre, Taliban güçleri Afganistan’daki birçok bölgenin kontrolünü kaybetti.

Raporda, Taliban’ın geçtiğimiz Mayıs ayında ülkedeki 400’den fazla kasabanın 59’unu kontrol ettiği ancak, geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda bu oranın 49’a gerilediği aktarıldı. Tüm kasabalar kapsamında Afganistan hükümetinin, toplamda yüzde 55,5’lik bir alanın kontrolünü sağladığı belirtilen raporda, bu ilerlemenin 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 0,8’lik bir değişimi yansıttığı vurgulandı.

SIGAR raporu, Afganistan’daki güvenlik durumunu toz pembe bir şekilde resmediyor. Raporda, birçok tartışmalı bölgenin sayısının, yılın son çeyreğinde 132 kasabaya ulaştığı, yani Afganistan’ın her yerinde yüzde 32,4 olduğu belirtildi. Ancak rapor, Afganistan’daki hükümet kontrolü ve etkisinin yüzde 16 oranında bir düşüş yaşadığını da aktardı. Bu bağlamda hükümet güçlerine mensup tartışmalı bölgeler, yüzde 11 oranında arttı.

Savunma ve Demokrasi Vakfı göre Taliban güçleniyor

Pentagon’a ait Long War sitesinin haberine göre Savunma ve Demokrasi Vakfı ise Afganistan’da Taliban ve hükümetin kontrolündeki tüm kasabalara yönelik daha ayrıntılı bir tablo ortaya koydu. Bu çerçevede sitede yayınlanan bir rapora göre, Taliban tarafından kontrol edilen kasaba sayısının 52’i olduğu ve hükümet güçleri tarafından da 198 kasabanın kontrol edildiği belirtildi. Aynı şekilde Taliban’ın kasabaların tüm alanlarına yayıldığı, ancak hükümet güçlerinin sadece kasaba merkezlerine ve merkez dışında Taliban kontrolündeki alanlara uzanan tedarik hatlarına konuşlandığı ifade edildi. Raporda ayrıca, Afganistan hükümetinin 145 kasaba merkezinde yarı kontrole sahip olduğu, Taliban’ın ise kontrol ettiği tüm alanlarda tam idariye sahip olduğu ve günlük işleri yönettiği aktarıldı. Aynı şekilde hükümetin ise kontrol ettiği alanlarda kırsal bölgelerdeki yerel nüfusun günlük idaresini yönettiği ifade edildi.

Savunma ve Demokrasi Vakfı kaynakları, Afganistan’daki NATO kuvvelerinin değerlendirmelerine dayalı olan ve SIGAR tarafından ortaya koyulan bilgi ve tablolara da değindi.

Bu bağlamda Afganistan Yeniden Yapılandırma Özel Müfettişliği tarafından yayınlanan bilgiler, Afganistan’daki bölgelerdeki Taliban varlığını azaltma ve kontrolünü tanımama girişimlerinin, sadece hareketin kasaba merkezlerinde tam kontrol sağlamasına neden olduğu aktarıldı. SIGAR istatistiklerine göre, Afganistan’daki nüfusun yaklaşık yarısı Taliban kontrolündeki bölgelerde yaşıyor. Taliban hareketi, bölgede günlük işleri yönetirken, yerel halk arasındaki anlaşmazlıkları şeriat ve farklı bölgelere tayin edilen hakimler aracılığıyla gideriyor.

Aynı şekilde veriler, hükümet güçlerinin de Afganistan genelinde 407 kasabadan yaklaşık yüzde 55,5’inde varlık gösterdiğini ortaya koydu. Aktarılana göre, SIGAR’ın 2015 yılında Afganistan’daki bölgeleri kontrol eden tarafları takip etmesinden bu yana Taliban, hükümet güçlerine karşı baskılarını yoğunlaştırdı. Afganistan’daki NATO kuvvelerinden belirtilene göre, hükümet güçleri saflarında ölen ve yaralananların sayısı geçtiğimiz 1 Mayıs’tan 1 Ekim’e kadar “Afganistan’daki olayları takip süreci zarfında en yüksek düzeye” ulaştı.

SIGAR Özel Müfettişi John Sopko, raporun Afganistan’daki yeni ABD ve NATO güçleri komutanı General Scott Miller’in Kandahar’da kendisine yönelik saldırıdan kurtulduğu dönemde yayınlandığına dikkati çekti. Saldırıda, Kandahar Vilayeti bölgesel istihbarat yetkilisi ve bir ordu komutanının yanı sıra polis şefi General Abdul Rezzak yaşamını yitirmişti.

SIGAR’ın Kandahar saldırısına dair aktardığına göre, Afganistan’da şiddet devam ederken, uzun bir süredir savaşa tanık olan ülkenin her alanında da güvenlik ihlalleri had safhaya ulaştı.

Öte yandan Afganistan hükümeti, ABD ve Afganistan güçleri tarafından başlatılan hava saldırılarında 68 Taliban unsurunun öldüğünü ve yaralandığını duyurdu. Hama Press haber ajansının Afganistan ordusundan aktardığına göre Afganistan’ın güneydoğusundaki Gazne Vilayeti’nin Vağiz bölgesinde başlatılan ordu operasyonlarında ikisi Pakistanlı olmak üzere 16 milis öldürüldü. Aynı şekilde Afganistan Hava Kuvvetleri, Meydanak, Beyruci, Şab, Darga, Kale Kohna, Nosratabad, Molla Hüseyin ve Gazne’de yer alan 1 uluslararası karayoluna saldırı düzenledi. Saldırıda 39 milisin öldürüldüğü ve 8 milisin de yaralandığı belirtildi. Aktarılana göre Afganistan’daki ABD hava kuvvetlerinin Paktika Vilayeti’ndeki Çoni bölgesine gerçekleştirdiği bir hava saldırısında da 3 milis öldürüldü. Afganistan güçleri ayrıca, Paktika ve Gazne’ye döşenen 4 kara mayınını da etkisiz hale getirdi.

Diğer taraftan Afganistan’daki ABD kuvvetleri komutanı General Scott Miller, Afganistan’daki çatışmanın zor kullanarak değil, diyalog ve siyasi bir çözümle çözülebileceğini söyledi. Miller ayrıca, Taliban’ın Afganistan’ı zorla kontrol edemeyeceğine de dikkati çekti.

Geçtiğimiz günlerde Taliban tarafından Kandahar Vilayeti’ne düzenlenen bir saldırıda yaralanan ABD’li General, bir ABD televizyon kanalına verdiği röportajda, Afganistan’daki çözümün siyasi olması gerektiğini ve silah kullanarak çözüme ulaşılamayacağını vurguladı.

Afganistan’daki çatışmaya siyasi bir çözüm bulmak için zamanın geldiğini söyleyen Miller, ABD’li güçlerin teyakkuzda olduğunu, ancak Taliban tarafından saldırı yapılmadıkça saldırı gerçekleştirmeyeceğini belirtti.