Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD raporu: DEAŞ, Batı ülkelerine karşı ‘sanal savaş’ ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Radikal örgütleri izleyen ABD merkezli istihbarat grubu SITE tarafından dün yayınlanan bir raporda, DEAŞ terör örgütünün Rakka’nın düşmesinden sonra, Batılı ülkelere karşı ‘sanal savaş’ ilan ettiğini belirtildi.

ABD’li terör uzmanları, internet savaşının Batılı ülkelere daha fazla zarar vermesinin olası olduğunu düşünüyor.

DEAŞ, medya propagandasını yeniden diriltmek istiyor

SITE’nin Direktörü olan Rita Katz yayınladıkları rapora ilişkin şunları ifade etti, “DEAŞ medya ayağını yeniden birleştirmek için ilk adımları başlattı. Koalisyon ve Suriye rejiminin saldırıları nedeniyle, büyük darbe aldı. Ancak, en tehlikeli silahlarından biri olan medya propagandasını yeniden diriltmek için şimdi büyük adımlar atıyor.”

SITE, DEAŞ’ın geçen sene ‘Evinizdeyiz’ ifadesini kullanarak yayınladığı, arka planda Central Park’ın bulunduğu bir sokakta, yüzünü DEAŞ bayrağı ile gizleyen bir kişinin fotoğrafının yanı sıra elinde Ortadoğu’da bulunan ABD askerlerinin fotoğrafını tutan bir DEAŞ militanının “Başlarını kesmenin zamanı geldi” dediği bir videoyu da yayınladı.

Savaşın Batı’ya taşınması teşvik ediliyor

DEAŞ’ın son propagandasına dair raporda şu ifadeler yer aldı, “Rakka’nın kaybından sonra, geçmişte resmi medya merkezi olan DEAŞ’ın içerikleri değişti. İslamcıların egemenliği altındaki erdemli bir hayatın tasvir edildiği dergiler, videolar ve prodüksiyon merkezleri yok oldu. Fotoğraf ve videolarda teşvik edici simgeler değişti ve savaşın Batılı ülkelere taşınması savunulur hale geldi. Neredeyse hepsi, orada terörist saldırıları gerçekleştirmek için teşvik ve ayrıntılı talimatlar vermeyi hedefliyor.”

DEAŞ’ın internet paylaşımlar 2017’de azaldı

Rapora göre, DEAŞ’a bağlı internet sitelerinde, 2016 Kasım ve Aralık ayları boyunca 907 beyanat, rapor ve video paylaşılırken, 2017 Kasım ve Aralık aylarında bu sayı 211’ye düştü.

Raporda, ABD ve Batılı ülkelerdeki DEAŞ militanlarının birbiriyle temas kurmasını engellemek için çalışan terörle mücadele ekipleri yüzünden DEAŞ’ın yeni propaganda kampanyasının karşılaştıkları sorunlara da değinildi.

Fakat DEAŞ militanları ve destekçileri, örgütün başkenti olan Rakka’nın tahrip edilmesinden sonra bile Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarından mesajlaşmanın yollarını hala buluyor.

Yalnız kurt eylemlerine teşvik ediliyor

Eski bir CIA analisti olan Tara Muller, “DEAŞ’ın savaş alanındaki hezimeti sanal alandaki faaliyetlerini etkilemedi. İnternette faaliyetlerine devam etmek için çabaladıklarını ve destekçilerini ‘yalnız kurt’ eylemi yapmaları yönünde teşvik ettiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Washington Post tarafından dün yayınlanan bir haberde, ABD’li yetkili ve analistlerin, geçmişte internet ortamında çok güçlü bir performans sergileyen örgütün yeni propagandalarının çok yakından izlendiği bilgisi yer aldı.

DEAŞ’ın haber ajansı olan AMAK, eylül ortasında Rakka’nın kaybedilmesinden bu yana ilk İngilizce verilerini geçen hafta yayınladı.

2018 yılının ilk haftaları, bir önceki aylara kıyasla DEAŞ’ın sosyal medya hesaplarında belirgin bir artışa tanık olundu.