Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Rus askerlerinin Suriye’den çekileceğinden şüpheli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus birliklerinin Suriye’den büyük ölçüde çekilmesine yönelik açıklamasını DEAŞ’A karşı ilan edilmiş erken bir zafer olarak niteledi. Duruma ilişkin eleştiride bulundu.

Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Putin yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin terörle mücadelede Suriye’ye önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ve savaşta uluslararası terörist grupların yenilgiye uğradığını söylemişti.

ABD’li yetkililer, Suriye hükümeti güçlerinin ülkede güvenliği sağlayabilmek için çok zayıf olduğunu belirtti. Çatışmaya neden olan siyasi sorunların çözümlenememesi durumunda özellikle başta DEAŞ olmak üzere birçok terörist grubun saflarını yeniden örgütlemek için şans elde edeceklerini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Rusya’nın DEAŞ’a karşı zafer ilanının erken olduğunu düşünüyoruz. Yakın tarihimizde erken ilan edilen zaferlerin ardından askeri kazanımların pekiştirilemediğini gördük. Bu gibi durumların istikrarı sağlamada ve teröristlerin yeniden ortaya çıkmasını önleyen koşulları oluşturmada başarısızlığa yol açtığına şahit olduk.”