Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Rusya arasında orta menzilli füze gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, 1987’de ABD-Sovyet orta ve kısa menzilli füzelerin azaltılmasına dair anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle, Rusya’ya karşı suçlamalarını yineledi.

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Washington’un Rusya’yı bu antlaşmaya uymaya zorlamak için askeri önlemler almaya hazır olduğunu söyledi.

Kongre’ye yaptığı bir konuşmada, Rusya’nın ABD için hala ana tehdit olduğunu söyleyen Dunford, Moskova’yı, 500 ila 5500 km’lik orta ve kısa menzilli füzelerin imhası da dahil olmak üzere, anlaşma hükümlerine uymaya zorlamak gerektiğini vurguladı.

Rusya ABD’ye askeri üstünlük sağlayabilir

Moskova’yı son yıllarda her türlü nükleer silahı modernize etmekle suçlayan Dunford, bu durumun Rusya’nın askeri alanda ABD’ye üstünlük sağlamasına neden olacağı konusunda uyardı.

Rusya’nın, Rus donanma gemilerine yerleştirilen ‘kalibre’ darbeli füzeyi, kara platformlarında da fırlatılabilmek için test ettiğini söyleyen ABD, bahsedilen füze menzili anlaşma tarafından yasaklanan 500-5.500 km aralığında olduğu için, bu testlerin orta ve kısa menzilli füze antlaşmalarını ihlal ettiğine dikkat çekti.

Şubat ayında Reuters’e, Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini açıklayan bir Beyaz Saray kaynağı, fırlatılmaya hazır olan Rus orta menzilli füzelerinin sayısı arttıkça, sorunun daha ciddi hale geldiğine işaret etmişti.

“Washington anlaşmayı gözden geçirmeli”

ABD Dışişleri Bakanlığı, nisan ayı sonunda Rusya’nın anlaşmayı ihlal etmeye devam ettiğini doğrulayan bir rapor hazırladı.

ABD Pasifik Filosu Komutanı Amiral Harry Hares, “Washington, taraflardan biri hiçbir sorumluluk üstlenmeden şartları ihlal ettiği için, anlaşmayı gözden geçirme ihtimalini değerlendiriyor” dedi.

Öte yandan, Rusya, ABD’nin füze kalkan sistemini Avrupa’ya yerleştirerek anlaşmayı ihlal ettiğine inanıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov dün yaptığı açıklamada, ABD’nin iddialarını ispatlayacak hiçbir kanıtının olmadığını söyledi. Rusya’nın orta ve uzak menzilli füzeler ürettiğini açıkça onaylamadığı gibi, inkar da etmeyen Ryabkov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın ABD’nin anlaşmaya bağlılığı konusunda birçok itirazı olduğunu dile getirdi.

Soğuk savaşın temel taşlarında biri

Orta ve yakın menzilli füze anlaşması, Sovyetler Birliği ile Batı arasındaki gerginliğin yanısıra Soğuk Savaşın sona ermesine yol açan anlayışların temel taşlarından biridir.

Gözlemciler, anlaşma metninden iki tarafın geri çekilmesinin, Soğuk Savaşa benzer bir rekabete dönmek anlamına geleceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Bu anlaşmanın, 2018 bütçesinin ABD Kongresi’nde kabulü esnasında yine gündeme gelmesi bekleniyor.