Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Rusya arasında Suriye gerginliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’nın, 7 yıldır çatışmaların yaşandığı Suriye’de, gerçek bir barış için rejim üzerindeki ağırlığını kullanmasının zamanı geldiğini söyledi.

Haley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Suriye’deki son gelişmelerin görüşüldüğü oturumda, “Rusya’nın Suriye’de gerçek bir barış için rejim üzerindeki ağırlığını kullanmasının zamanı geldi. Esed rejimini, açıkça yapmak istemediği şeylere yönlendirebilir” diye konuştu.

Moskova’ya, Suriye rejiminin sivillere karşı, kimyasal silah da dahil olmak üzere, hava saldırılarını durdurmak için yeterli adım atmadığı suçlamasında bulunan Haley, Beşşar Esed’in, İran ve Hizbullah cephesine dönüştüğüne değinerek, “İran ve Hizbullah Suriye’de kalmayı planlıyorlar” diye konuştu.

“İran, Suriye’deki gerginliği azaltmak için samimi çabalar gerçekleştiriyor”

İran’ın BM Daimi Temsilcisi ise, gelen bu eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Suriye’deki istikrar ve birliği sağlamaya yönelik herhangi bir teşebbüsü engellemeye çalışırken, İran’ın, Suriye’deki gerginliği azaltmak için samimi çabalar gerçekleştirdiğini dile getirdi.

“Suriye’de son 4 yılın ‘en şiddetli ve tehlikeli’ dönemi yaşanıyor”

2014 yılından bu yana görevde olan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, BMGK’daki konuşmasında, Suriye’de son 4 yılın ‘en şiddetli ve tehlikeli’ döneminin yaşandığını belirtti.

Suriye’deki savaş, 8. yılına giriyor

Suriye’deki savaş, önümüzdeki ay 8. yılına girerken ülkedeki şiddet tırmandığı gibi, diplomatik çabalarda şu ana kadar başarısız oldu.

2015’teki Rus askeri müdahalesi, savaşı Esed lehine değiştirme konusunda başarılı oldu. Ancak, Rusya’nın, geçtiğimiz ay Soçi’de düzenlediği konferansta dahil olmak üzere, barış anlaşması yapma çabaları şimdiye kadar meyve vermedi.

“Suriye’de artan askeri gerginlik, ‘büyük bölgesel ve uluslararası bir krize’ neden olabilir”

Birkaç ülkeden birliklerin, birçok cephede yer aldığı Suriye savaş cephesinde gerilim artarken, Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, Suriye’de artan askeri gerginliğin, ‘büyük bölgesel ve uluslararası bir krize’ neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

“ABD ve müttefikleri muhalifler üzerindeki ağırlığını kullanmalı”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise, sürekli Rusya’dan taleplerde bulunulduğundan şikayet ederek, ABD ve müttefiklerinin muhalifler üzerindeki ağırlığını kullanmasını ve şiddeti engellemesi gerektiğini söyledi.

Nebenzia, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin, Deyr-i Zor’da Esed rejiminin müttefiği olan kuvvetlere saldırısının ‘haksız bir saldırı’ olduğunu da sözlerine ekledi.

Haley, daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin bu saldırısının ‘kendini savunma’ amacıyla yapıldığını belirtmişti.

Ayrıca Vassily Nebezia, Kurul’daki konuşmasında Suriye’deki insani durumu ‘karmaşık’ olarak tanımlarken, gazetecilere yaptığı açıklamada, ateşkesin bir gecede elde edilemeyeceğini vurguladı.

BMGK’da, İsveç ve Konsey’in şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından sunulan 30 günlük insani ateşkes talep eden bir tasarıyı değerlendirilirken, diplomatlar oylama yapılacak tarihin henüz karara bağlanmadığını ifade etti.

Doğu Guta’ya BM yardım konvoyunun girişine izin verildi

Rejimin ağır hava saldırıları nedeniyle 250’den fazla sivilin hayatını kaybettiği Doğu Guta’ya, aylar sonra, ilk BM yardım konvoyunun girişine dün izin verildi.

De Mistura, bölgeye giren BM yardım konvoyuna atıfta bulunarak, Suriye’de kuşatma altındaki bölgelerde hala mahsur kalmış olan 390 bin kişinin ihtiyaçlarının yalnızca yüzde ikisini karşılayacağını söyledi.

340 binden fazla insanın ölümüne neden olan ve milyonlarcasını göçe zorlayan savaş, 13 milyon Suriyeliyi de insani yardıma muhtaç olacak bir durumda bıraktı.