Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Rusya orduları arasındaki doğrudan görüşmeler doğrulandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ’a Karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Rakka ve Musul’un geri alınmasının ardından Suriye’de ve Irak’ta terör örgütünün çöküşüne tanıklık ettiklerini duyurdu. Bölgede yaklaşık 3 bin teröristin kaldığının tahmin edildiğini aktardı.

Dillon, dün Londra’da düzenlediği basın toplantısında Şarku’l Avsat’a özel açıklamalarda bulundu. ABD’li komutan, Uluslararası Koalisyon’un Rus birlikleriyle havadan ve karadan operasyonlarını sürdürdüğünü belirtti. İki tarafın son birkaç ay içinde doğrudan üç toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Dillon hedeflerinin taraflar arasında çatışmayı önlemek, havadaki ve karadaki güçlerin güvenliğini sağlamak olduğunu kaydetti. Dillon çatışmasızlık hattının gerekli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik açıklamalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Dillon, “Afrin’de Uluslararası Koalisyon mevcut değil. Şu anda Fırat’ta, DEAŞ’ın bulunduğu alanların arındırılması için müttefiklerimizle birlikte hareket ediyoruz. Türkiye, Koalisyon’un ve NATO’nun üyesidir. Bizi DEAŞ’a karşı savaştan uzaklaştıracak herhangi bir hamle endişeye yol açar” ifadesini kullandı.

Basın toplantısında Suriye ve Irak’taki DEAŞ’a karşı Uluslararası Koalisyon’un uygulamalarının geldiği noktaya da değinen Dillon, örgütün büyük bir saldırı başlatma konusunda aciz kaldığını ancak halen bir tehdit olduğunu kaydetti. Dillon yaptığı açıklamada “Koalisyon düşmanı takip ediyor. Böylece Irak’ta ve Suriye’deki DEAŞ’a yenilgi yaşatmak için ortaklarımıza destek sağlayabiliyoruz” ifadesini kullandı. ABD’li komutan ayrıca Suriye’de ve Irak’ta terör örgütüne karşı yapılan hava saldırılarında eylül ayında 1500, ekim ayında 700 ve Kasım ayında da 200 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Dillon sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’deki ortaklarımız desteklerine devam ederken biz de onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik adımlar atıyoruz. Operasyonun sona yaklaşmasıyla birlikte daha az sayıda personele ihtiyaç duyuyoruz. Son olarak 400’den fazla ABD deniz piyadesinin ülkelerine geri dönmesine karar verildi.”

Dillon ayrıca yaşadığı ağır kaybın ardından kaçışına devam eden DEAŞ teröristlerinin cep telefonları ya da bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden terör propagandasına devam ettiği konusunda uyarıda bulundu.

DEAŞ’a Karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Suriye’deki Koalisyon ve müttefikleri tarafından kaydedilen ilerlemeye ilişkin de açıklamalarda bulundu. Dillon, ekim ayında Rakka’nın kurtarılmasından bu yana Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Koalisyon’un devam eden desteğiyle Habur ve Fırat’ın merkezinde DEAŞ’a karşı başarısını koruduğunu belirtti. SDG’nin eylül ayında başlayan “Cezire Fırtınası” operasyonundan bu yana 4300 kilometrekarelik bir alanı arındırmayı başardığına dikkat çekti.

Koalisyon Sözcüsü ayrıca SDG’nin DEAŞ’ı Fırat’ın doğusunda sıkıştırdığını ve Irak sınırı boyunca Sahraviyye bölgesinin batısını DEAŞ’tan sistematik olarak arındırdığını vurguladı.

Rakka’da normalleşme süreci

Rakka’daki son duruma ilişkin de açıklamalarda bulunan Dillon, SDG unsurlarının ve şehirdeki güvenlik güçlerinin teröristler tarafından evlere yerleştirilen patlayıcıları aramaya devam ettiğini belirtti. Geçen ay Rakka’daki birçok mahallede güvenliğin iç güvenlik gücüne teslim edildiğine dikkat çekti.

Dillon, Rakka’daki Sivil Konsey’in bölgede istikrarı sağlama çabalarında ilerleme kaydetmeye devam ettiğini ifade etti. Koalisyon’un inşaat malzemelerini Sivil Konsey’e ulaştırdığına dikkat çeken ABD’li komutan ayrıca şehirdeki enkaz kaldırma çalışmalarında kullanılmak üzere 25 çöp kamyonunun da teslim edildiğini belirtti.

Rakka’daki Sivil Konsey’in çalışmalarına da değinen Dillon, çocukların sınıflarına geri döndürülmesinin de önemine dikkat çekti, çalışmaların sürdüğünü belirtti. Dillon, “Bu durum, beş yıl boyunca eğitim imkânı bulunmayan bölgede büyük bir öncelik taşıyor. Merkez, nitelikli öğretmenlere ders verme ve konaklama imkânı tanıdı. Sınıflarda eğitim verilmeye başlandı. Halen 56 okulda 20 bin öğrenciye kitap desteği sağlanıyor” ifadesini kullandı.