Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Rusya’ya karşı Finlandiya’ya silah satıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin NATO üyesi olmayan ancak Rusya karşıtı tutumuyla öne çıkan Finlandiya’ya 735 milyon dolarlık silah satacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD’nin Finlandiya’ya 735 milyon dolar değerinde saldırı ve savunma füzesi satmayı kabul ettiğini açıkladı.

İki satış sözleşmesi imzalandı

Açıklamaya göre “ABD Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya ile iki satış sözleşmesi yaptı. İlki, Finlandiya savaş gemileri tarafından kullanılabilir veya sahilde savunma pilleri üzerine yerleştirilebilir 132 Harpoon deniz savar füzesinden oluşuyor.

İkinci anlaşma ise 2020’ye kadar Finlandiya Deniz Kuvvetleri tarafından teslim alınacak yeni nesil gemilere yönelik 68 adet Geliştirilmiş Deniz Zıpkını Füzesi (ESSM) içermekte.

Harpoon ve ESSM füzeleri

622 milyon dolar değerindeki Harpoon füzesi ABD’li Boeing şirketi tarafından üretilen uzun menzilli gemi savar füzesi olarak bilinmekte. ABD Dışişleri Bakanlığı, “Bu füzeler, Finlandiya’nın deniz yollarının savunma yeteneklerini artıracaktır” açıklamasında bulundu.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı “Finlandiya ilk defa bu tür (Harpoon) füzeleri satın aldı. Ancak savunma yetenekleri ile bu füzeleri kullanmakta herhangi bir zorluk yaşamayacaktır” diye kaydetti.

Fiyatı 112.7 milyon dolar değerindeki ESSM füzeleri ise kısa menzilli füze ve uçak savar füzeleridir. Amerikan Raytheon grubu ve İngiliz BAE Sistemleri tarafından üretilmiştir. Açıklamada, Geliştirilmiş Deniz Zıpkını Füzelerinin (ESSM) AB ülkeleri arasında Rusya ile en uzun sınırları paylaşan Finlandiya’nın mevcut ve gelecekteki tehditleri çözmede işlerine yarayacağı aktarıldı.