Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Rusya’ya nükleer silah uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, dün (Cuma) yapılan açıklamada, ABD’nin, Rusya’nın Soğuk Savaş döneminde imzalanan nükleer silah anlaşmalarını ihlal etmesi üzerine, orta menzilli Crouse füzeleri dahil askeri seçenekleri gözden geçirdiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Heather Neuert, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya, 1987 yılında imzalanan nükleer silah anlaşmasına uymazsa, nükleer araştırma ve geliştirme yönünde atılmış bu adımları durdurmaya hazırız” dedi.

“Ekonomik ambargolar hazırlıyoruz”

Açıklamasında, Rusya’ya yönelik ekonomik ambargo ihtimaline işaret eden Neuert, “ABD olarak, Rusya Federasyonu’nun anlaşmalara uymasını sağlamak için ekonomik ambargolar hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Neuert’in açıklaması, ABD tarafından, 2014 yılında, Rusya’nın orta menzilli Crouse füzeleri konuşlandırdığı yönündeki suçlamalardan sonra Trump yönetiminin bu konudaki ilk tepkisi oldu. ABD yönetimi, Rusya’nın menzili 500 ve 5 bin 500 kilometre arasında değişen Crouse füzeleri konuşlandırarak, nükleer ve orta menzilli füze anlaşmasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

ABDli yetkililer, Rusya’nın sahip olduğu Crouse füzelerinin nükleer başlık taşıyabildiğini ve Moskova yönetiminin bu füzeler hakkında müzakereye girmeyi reddettiğini ifade ediyor.

Rusya iddiaları reddediyor

Rusya ise nükleer ve orta menzilli füzeler anlaşmasını ihlal ettiği iddialarını reddediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından, konuya ilişkin yapılan açıklamada, Rusya’nın, nükleer füze anlaşmasının devam etmesi için ABD ile müzakerelere hazır olduğu ve Moskova yönetiminin Washington ile imzaladığı anlaşmalara uyduğu bildirildi.

Bakanlık tarafından, nükleer anlaşmanın 30. Yıl dönümü münasebetiyle yapılan açıklamada, “Moskova, Washington tarafından kullanılan uyarı ve yaptırım dilini kabul edilemez bulmaktadır” denildi.