Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD saldırılarında Rusların ölmesinin ardından Suriye’deki paralı askerlerin varlığı ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Suriye’nin doğusunda düzenlediği operasyonlarda bir grup Rus’un öldürülmesi rejim güçlerini destekleyen ve petrol tesislerini geri almak için yapılan çatışmalarda ‘paralı askerlerin’ de yer aldığını ortaya çıkardı.

ABD, 7 Şubat’ta Deyrizor yakınlarındaki hava saldırısında Suriye rejim güçlerinden en az 100 kişinin öldüğünü ve saldırılara Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mevzilerini hedef alınarak karşılık verildiğini açıkladı.

Yapılan yorumlar yürütülen savaşın, küresel ve bölgesel güçlerin çıkar çatışması ve ittifaklarla karşı karşıya kalması göz önüne alındığında Suriye anlaşmazlığının karmaşıklığını yansıttığı yönünde. Ancak son yaşanan saldırı, Soğuk Savaş’tan bu yana Rus paramiliter güçleri ile ABD ordusu arasındaki ilk çatışma olma özelliğini taşıyor.

Rus medyasına göre, saldırı, petrol sahalarının kontrolünü ele geçirmek için Suriye rejimine bağlı kuvvetler tarafından gerçekleştirildi. Rusya, bir hafta sessizliğin ardından perşembe günü yaptığı açıklamada ABD saldırılarında öldürülen beş Rus vatandaşının “muhtemelen” Rus ordusunun bir parçası olmadığını duyurdu.

12 Şubat’ta öldürülen Kazak asıllı Vladimir Loginov, rejimi destekleyen bir Rus paramiliter örgütüne bağlıydı. Kiril Ananyev ise Moskovalı radikal bir milliyetçi ve Öteki Rusya üyesiydi.

Rus yazar ve siyasetçi Eduard Limonov blogunda söz konusu şahıslar hakkında kaleme aldığı yazıda “Onları Rus hükümeti göndermedi” ifadesini kullandı.

Öte yandan, diğer isimler de ortaya çıktı ve bir grup Rus analist dokuz kişiyi daha tespit etti.

Ancak Rus medyası, paramiliter çevrelere atıfta bulunarak “Zenak” web sitesine göre ölen 200’ün üzerinde daha paralı asker olduğunu bildirdi. Ayrıca hazırlanan raporlarda paralı askerlerin özel bir güvenlik şirketi olan “Wagner Grubu” adına Suriye’ye gittikleri belirtildi.

Özel güvenlik şirketleri Rusya’da yasaklı olduğundan Wagner Grubu’nun da Rusya’da yasal bir varlığı bulunmadığı kaydedildi. Ancak söz konusu şirkete bağlı unsurların Suriye’deki olduklarının defalarca belirtilmesinin yanı sıra daha önce de Ukrayna’nın doğusunda savaştıklarına dikkat çekildi.

Söz konusu şirket hakkında araştırmalar yapan Fontenka.ru gazetesine göre Wagner Grubu, Rusya’nın Şam rejimini desteklemek için 2015 yılında düzenlediği saldırılardan bu yana beri Suriye’ye odaklandığı kaydedildi. Rus medyasında çıkan haberlere göre, Wagner Grubu paralı askerlerinin sayısı 2016 yazında 2 bin 500 iken bu sayı şu an yaklaşık bin kişi azalmış durumda.