Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD savaş uçakları, Kore semalarında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Savunma Bakanlığı, ABD’ye ait 4 savaş uçağının, rutin tatbikatlar kapsamında Kore yarımadası üzerinde uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı Güney Kore’nin de dahil olduğu koalisyonun askeri yanıt verme gücünü göstermek için ABD’ye ait F-35 tipi 4 savaş uçağı Kore yarımadası üzerinde uçuş gerçekleştirdi” ifadeleri kullanıldı.

Son füze atışından sonra bir ilk

Kuzey Kore tarafından, 3 Eylül günü gerçekleştirilen balistik füze denemesi ve Kuzey Kore’nin, geçtiğimiz cuma günü, Japonya üzerinden füze fırlatmasından sonra ABD savaş uçakları, ilk kez Kore yarımadası üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

ABD savaş uçakları, son olarak 31 Ağustos günü, yarımada üzerinde uçuş gerçekleştirmişti.

ABD yönetimi tarafından, daha önce yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, bu hafta gerçekleştireceği toplantının, Kuzey Kore’ye yönelik tam yaptırım uygulamak için bir fırsat olduğu” açıklanmıştı

Pyongyang’ın geçtiğimiz ay sonu kıtalararası menzile sahip hidrojen başlıklı balistik füze denemesinin başarılı olduğunu ilan etmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim artmıştı.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), geçtiğimiz Pazartesi günü, Pyongyang Yönetimi’ni nükleer füze programından vazgeçirmek amacıyla sekizinci yaptırım paketini uygulamaya başladığını ilan etmişti.