Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis Güney Kore’de: Amacımız savaş değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Güney Kore’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Mattis, amaçlarının kesinlikle savaş olmadığını söyledi.

Mattis, Güney Kore Savunma Bakanı Song Young-moo ile Güney Kore ve Kuzey Kore sınırındaki askerden arındırılmış bölgede yer alan Panmunjom köyünü ziyaret etti.

Amaçlarının kesinlikle savaş olmadığını ifade eden Mattis, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasını istediklerini dile getirdi.

Mattis 2 günlük ziyaretinde Güney Koreli yetkililerle birlikte yılllık savunma toplantılarını düzenleyecek. Bu iki müttefik ülke, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a karşı daha fazla adım atacak.

Güney Kore’nin ulusal haber ajansı YONHAP, ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford’un Güney Kore’deki mevkidaşı ile Seul’de ‘büyük koalisyon konuları’ üzerine görüşmeler yaptığını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin ABD’yi tehdit etmeye devam etmesi durumunda ‘dünyanın daha önce görmediği bir ateş ve öfkeyle karşılık göreceğini’ söylemiş, Kuzey Kore de, ABD’nin yakınındaki Guam adasına füze göndereceğini söyleyerek cevap vermişti.

Kuzey Kore’nin nükleer test ve balistik füze denemeleri, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından uluslararası kınama ve sert ekonomik yaptırımlarla sonuçlandı.

Trump Asya’ya gidiyor

Öte yandan Trump, gelecek hafta Asya ziyareti planlıyor. Trump’ın Japonya’nın ardından 7 Kasım’da Güney Kore’ye gitmesi bekleniyor.