Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Savunma Bakanı Mattis Kabil’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin, iki hafta önce Taliban’a barış müzakerelere başlama teklifini sunmasının ardından, bu sabah Kabil’e gitti.

Askeri uçakta gazetecilere konuşan Mattis, “Tüm Taliban hareketi bir anda katılmayabilir. Ancak, aralarındaki bazı unsurların Afgan hükümetiyle görüşme yapmakla ilgilendiği oldukça açık” değerlendirmesinde bulundu.

Eşref Gani, Şubat ayı sonunda Taliban’a şartlı barış görüşmesi teklifinde bulunmuş, ancak Taliban henüz teklifi kabul ettiğine dair bir tavır göstermemişti.

Kabil’deki diplomat ve Batılı yetkililer, muhtemel müzakareleri başlatmak ve temel kurallara karar vermek için, aracılar vasıtasıyla Taliban ile iletişime geçildiği bilgisini verdi.

Ancak bu hafta Afganistan’ın batısında bölgesel bir merkezin kontrolünü ele geçiren militanlar, Gani’nin teklifinin kabul edileceğine dair herhangi bir işaret vermediği gibi, savaşmaya devam etmeyi planladıklarını öne süren birkaç bildiri yayınladı.

Taliban’a yönelik saldırılar arttı

ABD, geçtiğimiz yıl açıklanan yeni Afganistan stratejisinin bir parçası olarak, Taliban’ı masaya oturmaya zorlamak için Afgan ordusuna yardımı ve Taliban’a karşı hava saldırılarını artırdı.

Mattis, amaçlarının Taliban militanlarını kazanamayacaklarına ikna etmek ve onları uzlaşma yoluna itmek olduğunu açıklarken, Taliban militanları ülkede geniş bir bölgeyi kontrol ediyor ve her yıl binlerce Afgan askeri ve sivili ölümüne neden oluyor.

Gani, Taliban’ın ateşkes kararı vermesi ve 2004 anayasasını tanıması için bir ön şart koyarken, bunun karşılığında, hareketi siyasi parti olarak tanımayı ve teklifi kabul edenlerin güvenliğini sağlama sözü verdi.

Taliban, bundan önce ABD’ye Afgan makamlarını göz ardı ederek temsilcileriyle doğrudan görüşmeler yapma çağrısında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) dün yayınladığı raporda, yılbaşından bu yana ülkede devam eden çatışmalar nedeniyle, 1 Ocak ve 11 Mart arasında toplam 30 bin 672 Afganın göç ettiği ve en çok da Kunduz ve Tahar şehirlerinden göç olduğu bilgisi yer aldı.

Çatışmalar nedeniyle, geçtiğimiz yıl Afganistan’dan 445 binden fazla kişi göç etmişti.