Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Savunma Bakanı’ndan Kabil’e sürpriz ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad: Cemal İsmail

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD güçlerinin 2001’in sonlarında Afganistan’ı kontrol altına almasından bu yana Washington’ın yürüttüğü politikalar doğrultusunda ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Mattis, Kabil’in kuzeyindeki Bagram Hava Üssü’ne ulaştı. ABD Savunma Bakanı, söz konusu ziyarette Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Afganistan’daki NATO birliklerinin yeni komutanı Scott Miller ile bir araya gelecek. Bu, Mattis’in son birkaç ayda Afganistan’a gerçekleştirdiği ikinci ziyaret olarak kayıtlara geçti. Ziyaret Afganistan’daki askeri durumun son 17 yılda benzeri görülmemiş bir şekilde kötüleştiği bir dönemde geldi.

Taliban’ın ilerleyişi sürüyor

Taliban’ın Afganistan’ın birçok eyaletindeki faaliyetlerini sürdürmesi 14 bin NATO askeri tarafından desteklenen Afganistan hükümet güçlerinin ülkede ilerleme kaydetmesini zorlaştırıyor. ABD ve diğer bir dizi ülke, Afganistan hükümeti ile Taliban hareketinin daha önceden üzerinde anlaştığı ve Ramazan Bayramı boyunca ateşkes yapılmasına yönelik antlaşma çerçevesinde diyalog ile dplomatik çözüme varmak yolunda attığı adımları hızlandırdı.

Taliban hareketi süreçte ülkenin birçok bölgesine gerçekleştirdiği saldırılar ile hükümet güçlerini zor duruma düşürmüş ve bazı bölgeleri ele geçirmişti. Taliban daha önceden Afganistan’ın başkenti Kabil’in güneydoğusundaki en önemli kentlerden Gazne kentini geçici olarak kontrolü altına almıştı.

Afganistan hükümeti ve NATO, birçok Taliban liderinin ve militanının öldürdüğünü belirtiyor. Ancak Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ABD savaş uçaklarının Afganistan’daki Taliban mevzilerini bombalaması örgütün ilerleme kaydetmesini engelleyemiyor. ABD’nin Afganistan’a Taliban’a karşı destek olarak iki binden fazla eğitimci ve danışman göndermesine rağmen bölgedeki emniyet durumu hükümet aleyhine kötüye doğrub gidiyor.

Mattis’in Afganistan temasları

ABD Savunma Bakanı James Mattis’e ABD Genel Kurmay Başkanı General Joseph Dunford eşliğinde Kabil’e gerçekleştirdiği ziyaret Afganistan’daki NATO birliklerinin komutanının değiştirilmesinden bir hafta sonra gerçekleşti. NATO birliklerinin eski komutanı General John Nicholson’in aleyhinde ABD’de bir kampanya başlatılmış, başarısız olduğu ve Afganistan’daki durum hakkında yaptığı açıklamalarda gerçekleri çarpıttığı belirtilmişti.

Afganistan’daki NATO birliklerinin yeni komutanı General Scott Miller görevi devralma töreninde yaptığı açıklamada Taliban ile birlikte yaşamanın ve örgütle iyi geçinmenin zaruri olduğunu belirterek ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Taliban’ın Doha’daki siyasi bürosu ile iletişim kurma çabalarına destek vermişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi’ye İslamabad’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Washington’ın Taliban ile iletişime geçilmesine ve örgütle direkt olarak diyalog yapılmasına karşı olmadığını iletmişti. Kureyşi’den Pakistan’dan Taliban’ı diyalog yapmaya ikna etmesini istemişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis daha önceden yaptığı açıklamada “Artık uzlaşmanın uzak bir ihtimal ve hayal olmadığını gösteren birçok göstergeye sahibiz. Şimdi ortada bir çerçeve var. Bazı açık iletişim kanalları mevcut” ” ifadelerini kullanmıştı. James Mattis’e Afganistan ziyaretinde eşlik eden ABD Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford da Kabil’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Atılması gereken en önemli adım siyasi süreci ve ateşkesi başlatmaktır. Askeri alanda gerçekleştirmek istediğimiz konu Taliban’ı sahada başarılı olamayacağına ve barış görüşmelerine başlamaları gerektiğine ikna etmek” dedi. İsimlerini vermek istemeyen ABD heyetindeki diğer yetkililer ise yaptıkları açıklamalarda ABD yönetiminin Taliban’ın Doha’daki liderlerinin Afganistan’daki Taliban liderleri üzerinde fazla bir etkiye sahip olamayacağından korktuğunu söyledi. Washington’daki Wilson araştırmaları merkezinden Micheal Kojelman, Washington’ın ve Kabil’in Afganistan konusundaki iyi haberleri abarttığını belirtti. Taliban yönetiminden iki isim de Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin bu ay içinde ateşkes yapılmasına yönelik ikinci teklifini reddettiklerini açıkladı.

Afganistan’da ise Taliban hareketi Afganistan’daki kentlerde operasyon gerçekleştirildiğini duyurmuş, güneydeki Helmand eyaletine bağlı Nehri Serac bölgesindeki bir merkeze düzenlenen saldırıda hükümet güçlerinden 7 askerin öldürüldüğünü bildirmişti. Taliban hareketi kendisine bağlı güçlerin yine Helmand eyaletinde Afganistan hükümet güçlerine düzenledikleri saldırıda zırhlı bir aracın yok edildiğini ve 13 askerin öldürüldüğünü açıkladı. Taliban aynı operasyonda Şahrak Emniyet Müdürü’nünün beraberindekilerle birlikte tasfiye edildiğini ve Afganistan hükümetine ait 11 hayati unsurun ele geçirildiğini duyurdu.

Afganistan hükümeti ise yaptığı açıklamada Kabil’e bağlı Haki Cabbar ilçesinde askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Afgan ordusundaki 111. Bölük tarafından yapılan açıklamada Taliban’a ait bir araç ve motorun yok edildiği ve örgütün bölgeye yerleştirdiği mayınların imha edildiği belirtildi. Yapılan resmi açıklamaya göre Afganistan ordusu tarafından başlatılan operasyon, Taliban’ın önemli kentlerdeki operasyonlarını durdurmak için yürütülüyor.

Taliban Afganistan’da yaşananları değerlendirdiği haftalık mesajını yayınladı. Açıklamada yapılan değerlendirmede şu ifadeler kullanıldı:

“Eşref Gani rejimi, karşı karşıya olduğu tehlikeler nedeniyle her an düşmek üzere. Tehlikeler çoğaldı. Rejim içerisindeki idari ve mali yolsuzluk arttı. Taliban’ın yabancılara ve hükümet güçlerine karşı gerçekleştirdiği operasyonlar şiddetini artırdı. Bu durum düşmanların da itiraf ettiği gibi Taliban’ın Afganistan topraklarının yüzde 70’inden fazlasını kontrolü altına almasını sağladı. Taliban, Afganistan’daki geçiş yollarının çoğunu elinde bulunduruyor.”