Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, SDG’yi diplomatik olarak tanımaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetimi, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolünde bulunan Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgelerle ilgili, diplomatik olarak tanıma dahil bir dizi somut adım atmaya hazırlanıyor.

Üst düzey batılı bir yetkilinin Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, ABD yönetimi, Suriye’ye ilişkin yeni bir strateji belirleme aşamasına geldi. Yetkiliye göre, ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçtiğimiz gün, ABD’nin SDG bölgelerine diplomatik heyetler göndereceğine dair yaptığı açıklama, Washington tarafından atılacak somut adımların bir işareti.

DEAŞ sonrası bölgedeki yerel meclisleri güçlendirme, imar ve altyapı hizmetlerini artırma yoluna giden Washington yönetimi, SDG’ye askeri yardım konusunda verdiği sözleri tutarak, bölgenin güvenliğini artırmaya çalışıyor.

Öte yandan Rusya kontrolündeki Hmeymim Askeri Üssü tarafından, dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, üssün tanımlanamayan bir cisim tarafından saldırıya uğradığı bildirildi.

Muhalif gruplar ise 31 Aralıkta Hmeymim Askeri Üssü’nü insansız hava aracıyla hedef aldıklarını ve 7 Rus uçağının bombardımanda imha edildğini iddia etmişti.