Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Senegal’in 2 Guantanamo tutuklusunu Libya’ya teslim etmesine izin verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Terör suçlamasıyla 10 yıl Guantanamo’da yatan Libyalı Ömer Halife Ebu Bekir ve Salim Abdusselam Garbi, iki yıl önce serbest bırakılmış ve iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği Senegal’de kalmaları için kendilerine daimi ikametgâh verilmişti. Ancak Senegal, anlaşmaya aykırı olarak iki eski tutukluyu Libya’ya gönderme kararı aldı, anlaşmanın diğer tarafında bulunan ABD ise karara yönelik herhangi bir itirazda bulunmadı.

New York Şehir Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü olan ve iki Libyalının avukatlığını yapan Remzi Kasım, alınan karara müdahale etmediği için ABD Dışişleri Bakanlığı’nı eleştirdi. Remzi, ABD Dışişleri’nin iki yıl önce kendisine “Senegal’in iki şahsı kabul edeceğini, daimi ikametgâh verileceğini ve koruma altına alacaklarını” söylediğini aktardı.

Remzi, ABD The Intercept haber sitesiyle yaptığı söyleşide, eski iki tutuklunun Libya’daki iç savaşın içine atılmalarının kendileri için tehlikeli olduğunu ve ‘ölümleri için peşin hüküm’ anlamına gelebileceğine işaret ederek, “Hükümetimiz, açık bir şekilde bu iki adamın daimi ikametgâh ile Senegal’de kalmasını onaylamıştı. Şimdi ise, Libya’da giderek büyüyen iç savaşın olduğu bir zamanda, hükümetimiz bu konuda verdiği sözden geri adım attı” şeklinde konuştu.

Avukat Remzi, Senegal ve ABD hükümetlerinin, iki yıl önce bu iki adamla ilgili diplomatik anlaşma imzaladığını ve haklarında terör suçlamasının bulunmadığını duyurduklarını anımsattı. Remzi, haklarında herhangi bir suçlama bulunmayan ve yargıya çıkarılmayan iki zanlının, 10 yıl Guantanamo’da yattığını kaydetti.

The Intercept, aynı zamanda Senegal Adalet Bakanı Sidiki Kaba’nın iki yıl önce yaptığı açıklamaya yer verdi, “Bu iki şahsa yardım etmeliyiz. Zira bunlar Afrika’nın evlatları. Anayasa uyarınca ikisine siyasi iltica hakkı tanındı. Amerikan yasaları da bunlardan herhangi birine terör suçlamasında bulunmadı” ifadelerini kullandığı belirtildi.

The Intercept haberinde, “ABD Dışişlerinin iki şahsı korumayla ilgili verdiği sözden döndüğü artık ortaya çıktı. İkisi de Senegal İçişleri Bakanlığı tarafından, el yazısı ile ‘iki yıllık geçici ikamet sona erdi’ yazılı mektuplar almış” ifadelerine yer verdi.