Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Sudan arasında resmi görüşmeler başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li ve Sudanlı üst düzey yetkililer, Sudan’ın Başkenti Hartum’da yaptıkları görüşmeler sonucunda, ABD’nin Sudan’ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarması için yeni bir yol haritası belirledi. Sudan, teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasına karşılık, inanç özgürlüğü ve insan haklarına saygı duyacağını ve Kuzey Kore’ye boykot uygulamayı taahhüt ediyor.

ABD’nin Sudan’ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarması, Sudan’ın ABD’deki Hebk yasasından muaf tutulmasının ve Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) katılmasının önünü açıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı John Solivan, ABD’li ve Sudanlı yetkililerin aylardır devam eden diyalog görüşmelerinin uzatılması için iki gün sürecek bir resmi ziyaret gerçekleştirmek üzere, dün, Sudan’ın Başkenti Hartum’a ulaştı.

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, Solivan ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretin ABD-Sudan arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ikinci etabının ilk adımı olduğunu söyleyerek, “Sudan olarak, ABD tarafına, sürece ulusal ajanda gözüyle baktığımızı bildirdik” dedi. Sudan hükümetinin, ABD’nin terör örgütlerine destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasının yanısıra, WTO’ya katılım için ABD’nin desteğini kazanmasına büyük önem verdiğini vurguladı.

ABD tarafının teröre karşı mücadelede Sudan’a destek olmaya hazır olduğunu bildirdiğini dile getiren Gandur, Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması süreci için yeni bir yol haritası belirlenmesini önemsediğini ifade etti. Gandur, Kuzey Kore konusunda ise, “ABD tarafına, Sudan ve Kuzey Kore arasında herhangi bir ekonomik, askeri ya da ticari işbirliği olmadığını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uyduğumuzu söyledik” dedi.

Açıklamasında, Sudan ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Gandur, ABD tarafının kendilerine, yaptırımların kaldırılması hususunda yardımlaşmaya hazır olduğunu bildirdiğini aktararak, “ABD şirketleri Sudan’da yatırım yapmaya başladı. ABD heyeti, ABD bankalarının Sudan ile yardımlaşmaya önem verdiğini ve Sudan’ın Dünya Bankası ile olan ilişkilerinde Sudan ile yardımlaşma halinde olacağını garanti etti” şeklinde konuştu.

Gandur, üç hafta önce yaptığı açıklamada, ABD ile Sudan arasında, üç hafta içinde, Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması için diyalog görüşmelerinin başlayacağını açıklamıştı.

İki ülke arasında, dün yapılan, diyalog görüşmelerinin açılış oturumunda konuşan Gandur, iki ülke arasında 16 aydır görüşmelerin devam ettiğini belirterek, görüşmelerin ABD ve Sudan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi açısından ‘Şeffaf ve Mükemmel’ ilerlediğini sözlerine ekledi.

ABD yönetimi, 6 Ekim tarihinde, 1997 yılından beri sürdürdüğü Sudan’a yönelik ekonomik ambargoları kaldırdığını ilan etmişti. ABD ile ilişkilerini normalleştirmeye çabalayan Hartum yönetiminin, Sudan’ın ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 1993 yılında hazırlanan teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması için olumlu adımlar attığı bildirilmişti.