Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Suriye’den çekildikten sonra müttefikleri ile hesabı kapatmak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD’li subayların  Kürt ve diğer müttefiklerin kendilerine sağladıkları desteğe dair hesapları kapatmak için müzakereler yürüttüğünü söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerinin en kısa sürede Suriye’den çekilmesini istediğini ifade etmişti.

Beyaz Saray tarafından, geçtiğimiz Çarşamba günü yayınlanan açıklamada, ABD kuvvetlerinin, DEAŞ’a karşı savaş görevini tamamladığı belirtilirken, bu kuvvetlerin Suriye’den ne zaman çekileceğine dair bilgi verilmedi.

Açıklamada, DEAŞ terör örgütünün yenilgiye uğratılmasına rağmen ABD kuvvetlerinin, DEAŞ’a karşı savaşan kuvvetleri örgütün geri dönmesini engellemek için eğitmeye devam edeceği vurgulandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından, Perşembe günü yapılan açıklamada ise Suriye’deki görevin değişmediği ve askeri uzmanların bu ülkede kalmaya devam edeceği ifade edildi.

Kürt savaşçılarının akıbeti

Washington’u meşgul eden en önemli konulardan biri, DEAŞ terör örgütüne karşı ABD desteğiyle savaşan Kürt savaşçılarının akıbeti ne olacağı konusu oldu.

Gazetecilerin, ABD’nin Kürt savaşçılara desteğini sürdürüp sürdürmeyeceği yönündeki sorularını yanıtlayan Mattis, “Müttefiklerimizle bu konuyu konuşuyoruz. Bunu sürdürmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor kentinde, DEAŞ terör örgütüne karşı savaşan Kürt savaşçılar, Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu’na karşı koymak için bu bölgeye intikal etmişti.