Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Suriyelilerin geçici koruma süresini 18 ay uzattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD hükümeti, dün Suriye’deki iç savaşın etkilerinin halen devam ettiğini belirterek yaklaşık 7 bin Suriyelinin ülkede en az 18 ay daha koruma statüsünde kalmasına izin vereceğini açıkladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’deki iç savaşın etkilerinin halen devam ettiği ve bu sebeple ABD’de “Geçici Koruma Statüsü” (TPS) altında yasal olarak bulunan yaklaşık 7 bin Suriyelinin durumlarının aynen korunduğu kaydedildi.

ABD, önümüzdeki Mart ayında sona erecek olan geçici koruma statüsünü iptal etseydi Suriyeliler savaşın yerle bir ettiği ülkelerine dönme ihtimali ile karşı karşıya kalacaktılar. ABD kararı, 30 Eylül 2019 tarihine kadar kalmalarına izin veriyor.

ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen, yaptığı açıklamada, “Bölgedeki durumun dikkatle incelenmesinin ardından, Suriye için geçici koruma statüsünün uzatılmasının gerekli olduğuna karar verildi. Suriye’nin nitelendiği durumlar hala geçerli. Bu nedenle yasa uzatıldı.” şeklinde konuştu.

ABD yönetimi, Suriye’nin durumunu yeniden kategorize etmedi. Bu da, kararın sadece 2016 ya da daha önce ABD’de yaşayan Suriyelileri kapsayacağı anlamına geliyor.