Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Tayvan Boğazı üzerinden savaş gemisi geçirmeyi düşünüyor. | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Şarku’l Avsat

Reuters haber ajansına göre, ABD, Tayvan Boğazı üzerinden savaş gemisi geçirmeyi düşünüyor.

ABD Donanması, Temmuz ayında boğazın uluslararası sularında da benzer bir görev yürüttü ve herhangi bir tekrarlama, Tayvan’da Başkan Donald Trump hükümetinin desteğinin yeni bir ifadesi olarak görülecekti.
ABD ordusu konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti ve daha önce bildirilmemiş olan müzakereleri tartışan ABD yetkilileri, anonimlik koşulunda bunu yaptılar. Boğazdan yeni bir geçiş için potansiyel zamanlamayı tartışmadılar.

Çin, Tayvan’ı şımarık bir eyalet olarak görüyor ve adadaki egemenliğini kanıtlamak için baskıyı artırıyor. Bu hafta ABD Savunma Bakanı James Mattis ile Singapur’da yapılan görüşmelerde Tayvan’a yönelik ABD politikası hakkında endişeler dile getirildi.

Washington, boğazdan yeni bir geçiş emrini verse bile, Pekin’in Tayvan’a yönelik politikalarının değişmediğini açıklamaya çalışıyor.

Mattis, Çinli mevkidaşı görüştü

James Mattis, Singapur’da Asyalı savunma bakanlarının bir araya geldiği toplantıların oturum aralarında Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile bir araya geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Asya ve Pasifikten Sorumlu Bakan Yardımcısı Randall Schriver, “Bakan Wei, Tayvan sorunu ve politikamızla ilgili endişelerini dile getirdi. Wei Tayvan ve Çin politikamızı değiştirmediğimize dair güvence istedi. Yani düşündüğüm gibi, konuşmalar tanıdık” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ABD ve Tayvan arasında resmi bir bağ bulunmuyor. Ancak Pentagon, ABD’nin 2010’dan bu yana Tayvan’a 15 milyar dolar değerinde silah sattığını doğruladı.