Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Suudi Arabistan’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, 22 Ocak’ta Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Ziyareti esnasında birçok yetkili ile görüşen Ryan, Suudi Arabistan Kraliyet Şura Konseyi Başkanı ile resmi bir görüşme yaptı.

Toplantıda Dostluk Komitesi ve ABD Temsilciler Meclisi arasındaki işbirliği de dahil olmak üzere birçok konu görüşüldü.

Ziyaret, sürekli gelişen Suudi-ABD ilişkileri için büyük önem taşıyor. ABD Başkanı Donald Trump Başkanlığa seçilir seçilmez ilk ziyaretini Suudi Arabistan’a yapmıştı.

Ryan Suudi Arabistan’ın terörle mücadeledeki özelliklede entelektüel düzeydeki çalışmalarından övgüyle bahsetti. Ayrıca Karalık’ın terörle mücadele için askeri bir İslami ittifak kurma çabaların altını çizdi.

Daha önce de Suudi Şura Meclisi’nden bir heyet ABD Temsilciler Meclisi’ni ziyaret etmişti.

Ziyarette, iki dost ülkenin ortak çıkarlarına hizmet etmek üzere Suudi-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinin önemine dikkat çekilmişti.

Şura Meclisi’nin geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirdiği bu ziyarette Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu ve amaçları görüşülmüştü. Vizyonun sadece ekonomik alanlarla sınırlı olmadığı, bilakis Suudi Arabistan’ın toplumsal olarak ilerlemesi ve refahı için sosyal seviyede bir değişime tanık olacağına vurgu yapılmıştı.