Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Temsilciler Meclisi, İran’a ve Hizbullah’a karşı 4 yaptırım projesini onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Temsilciler Meclisi, İran destekli Hizbullah örgütüne finansal ve askeri destek veren kişiler ile hükümetleri hedef alan yeni yaptırım paketini oy birliğiyle kabul etti.

Bu tasarılardan birincisi İran’ın balistik füze programına yaptırım, İkincisi Hizbullah için herhangi bir finansman desteğine karşı uygulanacak olan yaptırım, üçüncüsü sivillerin kalkan olarak kullanılmasına yaptırımdan oluşuyor.

Temsilciler Meclisi’nin, Avrupa Birliği’ni terör örgütleri listesine Hizbullah’ı dahil etmeye çağırması da dördüncü yasa tasarısı olarak kabul edildi.

Oturum başkanı, milletvekillerine kanun taslakları hakkında yorum yapmak için 40 dakika verdi, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce, dört projenin, yaklaşık 323 Temsilciler Meclisi üyesi tarafından onaylandığını ve desteklendiğini, İran’ın yalnızca Amerika Birleşik Devletleri için değil, Ortadoğu’daki müttefikleri için de tehlike olduğunu, ifade etti.

Dün üç saatten fazla süren Temsilciler Meclisi toplantısında Royce, İran’ın nükleer silah taşıyabilen, kıtalar arası balistik füzeleri başlatma kabiliyetine sahip olacağı konusunda uyardı. Demokratik Partili Elliott Engel, Beyaz Saray’ı Kongre tarafından İran’a karşı hazırlanan kanun tasarılarını ve daha önceki yaptırımları uygulamak için harekete geçmeye çağırırken, Kongrenin, İran’ın bölgedeki istikrarı ve komşularına yönelik eylem ve tehditleri karşısında sessiz kalmayacağını, İran’ın finanse ettiği ve Suriye rejimine destek veren terörist grup Hizbullah’ın eylemlerine sessiz kalmayacağını, belirtti.

Oturumda, Hizbullah’ın peşini bırakmamayı, Hizbullah’ın ve İran’ın kaos ve istikrarsızlık yaratmasını engellemek için kaynak temin etmesini önleminin önemine değinildi.

Temsilciler Meclisinde sözlü olarak oylanan üç ayrı yasa tasarısı, oturumda hazır bulunan vekillerin tamamının desteğini aldı.

Buna göre, 3329 sayılı tasarı uyarınca Hizbullah’a finansal ve askeri anlamda destek olan kişi ve hükümetlerin yaptırım listesine girmesinin önü açıldı. 3342 sayılı tasarıyla Hizbullah’ın bazı bölgelerde sivilleri “insan kalkanı” olarak kullanması kınandı. 359 sayılı tasarıyla da Avrupa Birliğine (AB) Hizbullah’ı terör örgütü olarak tanıması çağrısı yapıldı.

Böylece Temsilciler Meclisi, yaklaşık 6 aylık sürecin ardından ilk kez doğrudan Hizbullah’ı ve dolayısıyla İran’ı da hedef alan yaptırımları kabul etmiş oldu.

Balistik füze testleriyle ilgili HR1698 Sayılı yasa, İran’a karşı yaptırımları genişletiyor. İran Hükümet Heyetine yaptırım uygulayan yasa tasarısı, balistik füze programının geliştirilmesine ve desteklenmesine, bu programı finanse eden, yabancı devlet kurumlarına karşı yaptırımlar öngörüyor.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 Temmuz ayında aldığı ve IAEA’nın onayının ardından daha önce bu ülkeye uygulanan tüm ambargo kararlarının iptal edileceğinin belirtildiği 2231 sayılı karar, tüm eski yaptırım kararlarını kaldırıp yeni bir takvim ortaya koymuştu.

Komite tarafından, Senato’ya sunulan HR3329 adlı yasa tasarısı, Hizbullah ve Lübnan’daki Hizbullah’a yakın terör örgütlerine finans desteği sağlayan ülkelere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Tasarı, Hizbullah’ın Beşar Esad rejimini desteklemenin yanı sıra terörist faaliyetleri finanse etmek için uyuşturucu kaçakçılığı ve karaborsada mineral ve değerli taşların satışı gibi organize suçlarda bulunduğuna da değiniyor.

Tasarı, Kongre’nin ABD yönetiminden Hizbullah’ın yasadışı faaliyetleri hakkında raporlar belirlemesini, bu bilgilerin yasa koyucular tarafından raporda kullanılmasını ve yasa koyucuların bu bilgileri ele almak için gereken araçları iyileştirmek için kullanmasını öneriyor.

Yasaya göre, ABD başkanı, Hizbullah’ın militanlarını ve mali kaynak sayısını periyodik olarak raporlamalı. Bazı raporlara göre, İran’ın Hizbullah’a finansal desteği 830 milyon dolara ulaştı.

Meclis ayrıca, insan haklarına aykırı olarak sivillerin kalkan olarak kullanması nedeniyle HR 3342 rakamlı yasa tarafından Hizbullah’a yaptırım uygulanan üçüncü tasarıyı da onayladı.

Temsilciler Meclisi, Avrupa Birliği’nin düzenlediği, Hizbullah’ı askeri ve siyasi kanadı ayrılmaksızın bütün milisleriyle birlikte terör örgütleri listesine dahil eden dördüncü tasarıyı (sayı H Res.359) da kabul etti .

Tasarı, “Hizbullah” ın faaliyetlerini engellemek için ABD ve Avrupa Birliği arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulundu. Teröristlerin ve yabancı militanların takip edilmesini, tutuklanması ve yargılanmasını kolaylaştırmak için polis ile güvenlik hizmetleri arasında istihbarat işbirliğini de içeriyor.

Tasarı Meclisi’nden geçen 4 yasanın onaylanması için, senatodan geçip Trump’a gönderilmesi ve Trump’ın onaylaması bekleniyor.

Yasama meclisi, INARA olarak bilinen 2015 İran nükleer anlaşmasını gözden geçirmek için yasanın bazı hükümlerini değiştirmeye çalışıyor. İran’ın bir yıl içinde nükleer silah geliştirme yeteneğini göz önüne alan Yasama Meclisi İran’a karşı yaptırımları eski haline getirmeyi hedefliyor.

Tüzükte, 13 Ekim’den bu yana, Trump’ın Tahran’ın uluslararası nükleer anlaşmaya bağlı olduğuna resmi olarak inanmadığı ve Kongre’yi anlaşmanın şartlarını sıkılaştırmak için yasa tasarısı hazırlama çağrısında bulunduğu yer alıyor.

İran’ın balistik füze programıyla ilgili bir tasarının oylanması bekleniyor

Temsilciler Meclisinde yarın da İran’ın balistik füze programıyla ilgili bir başka tasarının oylanması bekleniyor.

Söz konusu tasarıların Senatodan da kolayca geçerek ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasıyla yasalaşacağı belirtiliyor.

Trump, İran’la nükleer anlaşmaya süre vermişti

ABD Başkanı Trump, 13 Ekim’de yeni İran stratejisini duyurduğu açıklamasında, Tahran’a karşı daha sert bir tutum içine girdiklerini vurgulayarak, “(İran’a karşı yeni) Stratejimizi uygulamaya, geç kalmış bir adım olan İran Devrim Muhafızları Ordusuna sert yaptırımlar getirmekle başlıyoruz. Hazine Bakanlığını, tüm Devrim Muhafızlarına daha ileri yaptırımlar getirmesi konusunda yetkilendiriyorum.” demişti.

İran’la nükleer anlaşmadan şimdilik çekilmeyeceklerini kaydeden Trump, Kongreye anlaşma şartlarını ve uygulanma seviyesini gözden geçirmesi için 60 gün süre vermişti. Trump, bu sürenin sonucunda uzlaşma olup olmadığına bakacaklarına dikkati çekerek, “Kongre ve müttefiklerimizde bir çözüme ulaşamazsak o zaman anlaşma iptal edilecek.” ifadesini kullanmıştı.