Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Temsilciler Meclisi’nde ‘taciz istifası’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Patrick Meehan, eski bir çalışanın kendisine cinsel taciz davası açması sonrası devlet kaynaklarıyla dava masraflarını karşıladığının ortaya çıkması sebebiyle istifa etti. Meehan masraf ücretlerini daha sonra ABD hazinesine geri ödeyeceğini söyledi.

Meehan’ın kendisini suçlayan eski yardımcısına 39 bin dolar ödediği haberi kamuoyuna yansıdı. Haberin ardından Meehan Ocak ayındaki, seçimlerde tekrar aday olmayacağını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve Pensilvanya Valisi önünde yaptığı konuşmada “Sonunda Meclis’in Ahlak Kurulu aklanmış olacak. Bazı seçmenlerin başa çıkmaya çalıştığım bu durumda verdiğim, tekrar aday olmama kararıma şaşırdıklarını biliyorum” dedi.

62 yaşındaki Meehan evli ve üç çocuk babası ve 2011’den beri Güneydoğu Pensilvanya Temsilcisi.

New York Times (NYT), geçtiğimiz yıldan beri eğlence, medya ve hükümetteki ünlülerin işlediği taciz ve cinsel istismar suçları hakkında yaptığı haberlerde, Meehan’ın ödediği miktarı yayınlayan ilk gazete oldu.

Meehan bazı röportajlarında kendisinden 10 yaş küçük olan eski yardımcısını “Onu ruh ikizim olarak görmüştüm” diyerek taciz haberlerini yalanladı.

Meehan geri ödemek üzere Kongre Ofisi’nden, 39 bin dolar fon kullandı. Bu fonu da “son hizmet ödülü” olarak niteledi.