Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Temsilcisi, Irak’ta hükümet kurulması için görüşmelere başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk dün, Irak’ta hükümetin kurulmasını hızlandırmak amacıyla Bağdat’ta görüşmelere başladı.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Irak’taki siyasi harita şimdiye kadar resmi olmayan sonuçlarla çizildi. Bu sonuçlar, vizyon ve programlar açısından yakın sonuç alınmaya bir durumu işaret ediyor. Yeni hükümetin kurulması görevini daha kolay hale getirebilirler. Haydar İbadi, Mukteda es-Sadr, Ammar el-Hakim, İyad Allavi, Usame el-Nuceyfi ve belki de Mesud Barzani’nin bulunduğu kitle oluşumunun özellikleri Maliki, Barzani, Karbuli, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Değişim Hareketi pahasına ortaya çıkmaya başladı. McGurk’un ziyareti, atmosferi bu çerçevede hazırlamaya başladı.”

McGurk aralarında Hikme Grubu’nun lideri Ammar el-Hakim ve Irak Parlamento Başkanı Selim el-Cuburi’nin de aralarında bulunduğu birkaç Iraklı liderle bir araya geldi.

Karar Koalisyonu’nun önde gelen isimlerinden Esil Necefi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Bu oylamada hükümetin oluşumundan bahsedilmesi ve seçim sonuçlarının ana bloklar tarafından reddedilmesi çözüm sürecine girmeden durumu kriz döngüsüne sokma sürecidir” dedi.

Yüksek Seçim Komisyonu, oylamadaki usulsüzlük şikâyetlerinden sonra Bağdat’taki seçim sandıklarında sayım ve sıralama mekanizmasını kullanmaya karar verdi.

Sadr Hareketi’nin lideri ise tüm siyasi partilere Seçim Komisyonu’nun kararlarına müdahale etmeme ve seçim sonuçlarına saygı gösterme çağrısında bulundu.