Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de Trump döneminde İHA kullanımı arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Stimson Araştırma Merkezi tarafından dün yayınlanan bir araştırmaya göre, ABD ordusunun Donald Trump’ın başkanlığı döneminde İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanımını artırdığı ve bu dönemde İHA kullanımı için kanuni prosedürlerin azaltıldığı belirtildi.

Washington’da faaliyet gösteren merkezin araştırmasında, Trump’ın göreve gelişinin birinci yılında, önceki Başkan Barack Obama tarafından İHA kullanımına getirilen talimatları iptal ettiği ifade edildi.

Araştırmada, Trump döneminin ilk yılında ABD kuvvetlerinin Pakistan, Yemen ve Somali’de İHA’lar ile en az 80 bombardıman düzenlediği bilgisi verildi. Buna karşılık Obama’nın 8 yıllık başkanlık döneminde, toplamda 550 İHA saldırısı düzenlendiği kaydedildi.

Trump yönetimi, İHA kullanımı konusunda saha komutanlarına gerekli durumlarda Beyaz Saray’ın iznine başvurmaksızın insiyatif alma yetkisi verdi. Stimson Araştırma Merkezi’nin yayınladığı araştırmada ise CIA’in de Afganistan gibi savaş bölgelerinde daha fazla insiyatif istediğine değinildi.

ABD Savunma Bakanlığı ise Beyaz Saray tarafından verilen insiyatif alma yetkisinin operasyonların daha hızlı gerçekleştirilmesini amaçladığını ifade etmişti.