Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Türkiye ve Irak sınırında yeni bir güvenlik gücü oluşturuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon dün Suriye’deki müttefikleriyle birlikte 30 bin kişiden oluşan yeni bir sınır güvenlik gücü oluşturmayı planladığını açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğu belirtildi.

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, ABD’nin eğittiği ‘Sınır Güvenlik Gücü’ nedeniyle Washington’un Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nın geçen hafta Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını söyledi. Yetkili konuya dair daha fazla bilgi vermedi.

Yeni oluşturulacak güç, Suriye’nin kuzey ve doğusundaki silahlı grupları içeren Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrol ettiği alanlara konuşlanacak. Koalisyon’un Halkla İlişkiler Ofisi, Reuters’a gönderdiği e-postada yeni gücün yarısının SDG kuvvetlerinden oluşacağını belirtti.

Sınır Güvenlik Gücü kuzeyde Türkiye, güneydoğuda ABD destekli SDG ile Rusya ve İran destekli Suriye rejimini ayıran Fırat Nehri boyunca konuşlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda ABD liderliğindeki Koalisyon’un sınır güvenlik güçlerini eğitme çabalarını kınarken durumu “endişe verici ve kabul edilemez” olarak niteledi.

Kalın açıklamasında “ABD, DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD-YPG’ye verdiği desteği sona erdireceği yerde bu terör örgütünü meşrulaştırmaya ve bölgede kalıcı hale getirmeye yönelik endişe verici adımlar atmaktadır. Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin SDG tepkisi

ABD’nin SDG’ye verdiği destek NATO üyesi Türkiye ile olan ilişkilerinde gerilime neden oluyor. Zira Türkiye söz konusu unsurları 30 yıldır mücadele ettiği PKK terör örgütünün uzantısı olarak görüyor.

Suriye’deki Kürt gruplar, Suriye’nin kuzeyindeki egemenliklerini güçlendirmeye çalışıyor.

Koalisyon’dan yapılan son açıklamalar SDG komutasında görev yapacak Sınır Güvenlik Gücü için başlangıçta 230 kişinin eğitildiği yönünde. Açıklamada ayrıca görev yapacakların evlerine yakın yerlerde görevlendirilmeleri için çalışıldığı, güçlerin etnik kökenlerinin hizmet edecekleri bölgelerden oluşacağı vurgulandı. Koalisyon’un Halkla İlişkiler Ofisi “Kuzey Suriye’deki bölgelerde daha fazla Kürt görev yapacak. Fırat Nehri boyunca ve güneydeki Irak sınırında da daha fazla Arap olacak” açıklamasında bulundu.

Ofis’ten yapılan açıklamaya göre DEAŞ’a karşı mücadele sona ermek üzere olduğu için yeni Sınır Güvenlik Gücü’nün yaklaşık 15 binini SDG’liler oluşturacak. Bu bağlamda profesyonel kontrol noktaları sağlanacak. Kalan 15 bin kişi için ise eğitim ve istihdam süreçlerinin başladığı belirtilen açıklamada Koalisyon’un ve SDG’nin halen Deyr-i Zor yakınlarında DEAŞ ile mücadeleye devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada DEAŞ’a karşı mücadele kapsamında ABD’nin Suriye’de yaklaşık 2 bin asker konuşlandıracağı bildirilirken terör örgütü tamamen yok edilene kadar Suriye’den çıkılmayacağı vurgulandı.

Şam rejimi ise Suriye’deki ABD güçlerinin yasa dışı işgal kuvvetleri ve SDG’nin de “hain” olduğunu açıkladı.

Kıdemli bir Suriyeli- Kürt siyasetçi, geçen hafta Reuters’e yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye’den ayrılmak konusunda aceleci davranmadığına dikkat çekti.