Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Türkiye vize yasağını kısmen kaldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, iki ülke arasındaki diplomatik krizin ortadan kaldırılması için ilk adımda Türkiye’de diplomatik misyonlardaki personelinin güvenliği konusunda güvence aldıktan sonra Türklere vize vermeyi kısmen sürdüreceğini açıkladı.

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Karar ziyaret öncesi açıklandı

Elçilik, bu ön güvenceler temelinde, Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmakta olduklarını bildirdi. Washington’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği söz konusu açıklamadan sonra, aynı şekilde karşılık vereceklerini bildirdi. Bu gelişmeler Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD’ye düzenleyeceği ziyaret öncesi gerçekleşti.

Ancak ABD elçiliği, yerel personelinin Türkiye’deki iki kişisinin tutuklanmasından ve geçtiğimiz yıl meydana gelen darbe girişiminden bu yana uygulanan OHAL kapsamında tutuklanan vatandaşlarının akıbeti hakkında endişe duyduğunu belirtti.

Bir ay önce İstanbul’da bir ABD konsolosluğu çalışanının tutuklanması, Türk vatandaşlarına vizeleri askıya almaya ve Türkiye’deki çalışanlarının güvenliğini değerlendirmeye itmişti.

8 Ekim’de ABD’nin vizeleri askıya aldığını açıklamasının üzerine birkaç saat sonra Türkiye de aynı şekilde karşılık vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’u üzün süredir müttefiki olan Ankara ile ilişkilerini feda etmekle suçlamıştı.