Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, tutuklanan konsolosluk personeli için Türkiye’den kanıt talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye ile ABD arasındaki diplomatik kriz vize hizmetlerinin askıya alınmasına neden oldu. Türk basınında çıkan haberlerde Washington’un iki görevlinin tutuklanmasıyla ilgili Türkiye’den kanıt talep ettiği bildirildi.

Krizin çözülmesi için Türkiye’ye gelen ABD heyeti çözüme ulaşmak için dört şart öne sürdü. Heyet, Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtların verilmesini, çalışanlarına dair soruşturmayla ilgili ABD’nin bilgilendirilmesini, temasların ABD’nin isteğiyle uyumlu olup olmadığının soruşturulmasını ve çalışmalarını ABD’nin bilgisi dâhilinde yürüttüyse tutuklanmamasını talep etti.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise ABD heyetine görüşmelerde herhangi bir ön koşul kabul edilmeyeceği cevabını verdi.

Bu yıl Adana’daki ABD konsolosluğunda tercüman olarak çalışan bir görevli mayıs ayında tutuklanmıştı. Ardından, bundan iki hafta önce de ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisinin eşi ve kızı, FETÖ ile ilişkisi olduğu şüphesiyle gözaltına alınmış, tutuklunun ailesi daha sonra serbest bırakılmıştı. Kısa süre sonra da tutuklunun ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) mensubu olduğu bilgisine ulaşılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yaptığı açıklamada Washington yönetimini Türkiye’deki ABD büyükelçiliğinde memur adı altında terörist çalıştırmakla itham etmişti.