Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD uçakları, Taliban’ın ele geçirdiği Gazne kentini hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taliban militanlarının Afganistan’ın başkenti Kabil’in yaklaşık 200 kilometre güneyindeki Gazne vilayetinin aynı ismi taşıyan başkentine saldırı başlatıp kente girmesinin ardından ABD’ye ait savaş uçakları, Gazne’yi bombardımana tuttu.

Kent, son 3 ay içinde Taliban’ın eline geçen ikinci vilayet başkenti olurken, örgüt, 15 Mayıs günü de Farah vilayetinin başkentini ele geçirmişti.

ABD kuvvetleri tarafından verilen bilgiye göre, Gazne’deki çatışmalar, bu sabah saat 3.30 sularında durdu. Ancak, kentte bulunan AFP muhabiri, Gazne’de silah seslerinin hala duyulduğunu aktardı.

Yerel Emniyet Müdürü Ferid Ahmed Mareşal ise Taliban ile Afgan kuvvetleri arasındaki çatışmaların devam ettiğini belirtirken, Taliban savaşçılarının Gazne’ye yönelik saldırıya dün başladığını ve kenti çevreleyen askeri kontrol noktalarını ele geçirdiğini bildirdi.

Gazne Valisi Arif Nuri de, sivil yerleşim alanlarını havan toplarıyla hedef alan Taliban unsurlarının kentte ilerleyiş kaydettiğini söyleyerek, Afgan ordusundan çok sayıda askerin öldüğünü bildirdi.

Nuri, saldırıyı yaklaşık 30 Taliban militanının gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Konuya dair bir açıklamada, ABD’nin Afganistan kuvvetleri Sözcüsü Kolonel Martin Odoniel’den geldi. Dün gece başlayan saldırılarla çıkan çatışmaların bu sabah durduğunu belirten Odoniel, “ABD kuvvetlerinin Afgan ordusuna destek vermek üzere bölgeye askeri helikopterler ve savaş uçakları gönderdiğini” sözlerine ekledi.

Odoniel, açıklamasında, “Afgan kuvvetleri, henüz kontrolü kaybetmiş değil. Taliban unsurları, yeni bir girişim başlattı ancak henüz ciddi bir başarı sağlayamadı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, saldırıya ilişkin açıklama yapan Taliban Sözcüsü ise, Gazne saldırısının Bahar operasyonları kapsamında gerçekleştirildiğini belirterek, “Yüzlerce Taliban savaşçısı, kentin etrafındaki askeri noktaları ve güvenlik merkezlerini ele geçirdi” dedi.