Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Ukrayna arasında silah anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Ukrayna’ya silah verilmesini onayladı, Kiev ile Moskova yönetimleri arasındaki gerilim tırmandı. Açıklama Ukrayna lideri Petro Poroşenko’dan geldi. Poroşenko, Ukrayna’ya güvenlik ve savunma alanlarında destek verilmesi için 500 milyon dolar tahsis edilmesi onaylandı” dedi. Kongre’de alınan karar, “2018 yılı ABD’nin Ulusal Güvenlik İhtiyaçları Bütçe Yasası” çerçevesinde alındı

ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı askeri destek, Moskova – Kiev ve Avrupa – ABD hattında tartışmalara neden oldu. Kısa süre önce Barış Güçleri’nin (Mavi Bereliler) Ukrayna’nın güney doğusunda konuşlandırılması için Güvenlik Konseyi tarafından çıkartılan karar ile yükselen tansiyon, son hamleyle birlikte tehlikeli bir hal aldı.

Washington yönetiminin Ukrayna’ya yapacağı askeri yardımlar arasında radarlar, hava savunma araçları, deniz sahası kontrol araçları, mayınlar, sahil gemileri ve sahil koruma gemileri gibi araçlar var. Ek olarak, Ukrayna askeri personelinin geliştirilmesi için de bir program öngörülüyor. Wall Street Journal Gazetesi daha önce ABD Dışişleri ve Pentagon’un Ukrayna’yı tanksavar füzeler ve diğer silahlarla zenginleştirme planını açıklamıştı. Rusya ise, Washington ile Kiev arasındaki askeri iş birliğinden endişe duyuyor.

Rusya adına açıklama Kremlin Resmi Sözcüsü Dmitri Peskov’dan geldi. Ancak sözcü, Ukrayna’nın silahlandırılması ile ilgili haberlere ilişkin herhangi bir duyum almadıklarını söyledi. ABD’nin bir beyanda bulunmadığını, haberlerin yalnızca Kiev yönetiminin duyuruları ışığında değerlendirildiğini kaydetti “Bu, yalnızca iki ülke arasındaki ikili ilişkilerle ilgili bir durumdur” ifadesini kullandı. Peskov; Rusya’nın Kiev’e ölümcül silahların verilmesine karşı çıktığını hatırlattı. Minsk anlaşmalarının uygulanmasının önünde engel teşkil edeceğini savundu.

Rusya’dan bir diğer açıklama da Senatör Vladimir Jabarov’dan geldi. Jabarov, Rus Federal Konseyi’nde yaptığı konuşmada Kiev’in açıklamalarının Poroşenko’nun savaşa devam etmeye kararlı olduğuna işaret ettiğini söyledi. Jabarov ayrıca, “Tüm dünya güvenliği düşünürken, Başkan Poroşenko, askeri operasyonlar hakkında konuşuyor” dedi ve Ukrayna liderinin söz konusu silahları Donbass’taki halka ve sürekli suçladığı Rusya’ya karşı kullanacağını iddia etti.

Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanıyor

Moskova ile Kiev arasındaki çatışma, Ukrayna’nın güney doğusundaki Lugansk ve Donetsk başlıklarında hız kazanmış durumda. Özellikle siyasi gerilim tırmanıyor. Ukrayna, BM Güvenlik Konseyi’ne bölgede uluslararası güçlerin Rusya-Ukrayna sınırında konuşlandırılması için çağrı niteliğinde bir karar tasarısı sunacağını açıkladı. Kiev bu adımı atmadan kısa süre önce, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Donbass’ta Mavi Bereliler’in konuşlandırılmasına karşı olmadığını, ancak şartları olduğunu belirtmişti. Şartların ilki Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’na bağlı özel gözlemci misyonundan, gözlemci güvenliğini sağlamak görevi ile temas hatlarına konuşlandırılması. İkincisi, konuşlandırmanın, çatışan taraflar arasında ayrım yapıldıktan sonra gerçekleşmesi. Bir diğer şart ise Lugansk ve Donetsk’in ABD kuvvetlerinden ayrı tutulması.

Rusya lideri Putin, uluslararası güçlerin konuşlandırılması konusunda anlaşma sağlamak için doğrudan görüşmeler yapılması gerektiğine inanıyor. Kiev ise Rusya Daimî Temsilcisi’nin 5 Eylül’de sunduğu taslak kararını reddediyor.