Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve BAE, Tahran’ın suçlamalarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Nikki Haley, İran’ın Ahvaz’daki askeri geçit töreninde düzenlenen saldırının arkasında Washington’ın olduğuna yönelik suçlamaları reddetti. Ruhani’nin kendi iç meseleleriyle ilgilenmesini tavsiye etti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş da İran’ın ülkesine karşı olan kışkırtmalarının üzücü olduğunu söyleyerek söz konusu tavrın Tahran’a nefes aldırma çabası olduğunu belirtti.

Reuters’ın haberine göre Ruhani, pazar günü New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada ABD destekli Körfez ülkelerini İran’daki hükümet karşıtı Arap örgütlere mali ve askeri destek vermekle suçladı.

Gerilim sürüyor

Nikki Haley, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani’nin ABD’ye yönelik suçlamalarını reddederek “İran halkı protesto ediyor ve İran’a giden bütün paralar orduya yönlendiriliyor. Ruhani uzun süre halkını bastırdı. Bunun nereden geldiğini görmek için kendine bakması gerekiyor. Tek isteği bizi suçlamak. Yapması gereken aynaya bakmak” diye konuştu. İran Devrim Muhafızları, pazar günü yaptığı açıklamada saldırıyı gerçekleştirenlerden ‘ölümcül ve unutulmaz’ bir intikam alınacağına dair söz verdi.
Ruhani ise “ABD bu ülkeye yeniden adımını atabilmek için ülkemizde kaos ve kargaşa çıkarmaya çalışıyor. Ama bunlar hayal ürünü ve asla amaçlarına ulaşamayacaklar” diye konuştu.

Ruhani’nin açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı BAE’nin Tahran Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

İranlı üst düzey yetkililer de saldırıyla ilgili olarak İran’ın bölgesel politikalarına karşı çıkan dış güçleri hedef alan öfkeli açıklamalarda bulundu. Onları ölümcül saldırılarda bulunmakla suçladı ve misilleme tehdidi savurdular.

Söz konusu tehditlere cevap Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş’dan geldi. Karkaş, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada BAE’nin terör ve şiddete karşı konumunun net olduğunu söyledi. Mesajda ayrıca şunları söyledi:

“İran içinde BAE’ye karşı resmi bir kışkırtma olması üzücü. Ahvaz saldırısının ardından ülkeye nefes aldırma çabası doğrultusunda kışkırtma artıyor. BAE’nin terör ve şiddet karşıtı tutumu açıktır. Tahran’ın suçlamaları asılsızdır.”

İran Dışişleri Bakanlığı, Ahvaz saldırısını gerçekleştiren örgüt üyelerine ülkelerinde izin verildiği gerekçesiyle Hollanda ve Danimarka büyükelçilerinin yanı sıra İngiltere’nin Tahran Büyükelçi Vekili’ni de çağırarak uyardı.

Her ne kadar saldırıyı DEAŞ üstlense de taraflar buna dair kanıt sunmadı.

Reuters’ın haberine göre saldırıyı DEAŞ’ın yanı sıra Ahvaz’ın Kurtuluşu İçin Arap Mücadelesi Hareketi adlı örgüt de üstlendi. Ahvaz Milli Direnişi, petrol tesisleri, İran hükümeti ve askeri merkezlere karşı başlattığı silahlı operasyonlarla İran’ın Ahvaz işgalini sonlandırmasını talep etti.

İran’ın yayınladığı istatistiklere göre 80 milyonluk İran nüfusunun yüzde 3’ünü Araplar oluşturuyor. Ahvazlılar ise İran yetkililerin resmi verilerine karşı çıkıyor.

Ahvazlı aktivistler, nüfuslarının 8 milyon ila 12 milyon arasında değiştiğini belirterek Huzistan, Buşehr ve Hürmüzgan olmak üzere Körfez’in doğu sahili boyunca 3 eyalette bulunduklarını vurguladı.

İran’ın güneyindeki Arap bölgeleri en önemli petrol ve gaz yataklarını barındırıyor. Geçen mart ayında İran halkı ve Arapları göz ardı ve İran televizyonunda yayınlanan popüler bir çocuk programı nedeniyle Ahvaz’da protestolar düzenlenmişti. Söz konusu protestolar İran’ın 80’den fazla şehrinde yaşam şartlarının kötüleşmesi nedeniyle başlatılan protesto dalgasının ardından düzenlendi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, halk protestolarından bu yana yetkililerin Ahvaz halkından en az 400 kişiyi tutukladığını duyurmuştu.