Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Çin arasında gerilim tırmanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton,“Pekin, ticari, askeri ve politik alanlarda davranışlarını düzeltmesi gerekiyor” diyerek, Trump’ın Çin’e yönelik sert yaklaşım sözü verdiğini ifade etti.

Bolton dün Salem Radio Network ile yaptığı röportajda, Trump’ın, Çin’in uluslararası sistemi uzun süredir yeterince iyi kullanamadığına inandığını ve ABD’nin bunu her zaman en iyi şekilde kullanacağını belirtti. Bolton,“Pekin, ticari, askeri ve politik alanlarda davranışlarını düzeltmesi gerekiyor. Bu konuda Trump, Çin’e yönelik sert yaklaşım sözü verdi” dedi.

Bolton ayrıca, Trump’ın, “bu yüzyılın ana meselesi” olarak düşündüğü Çin sorununun Pekin’i şaşkına çevirdiğini ifade ederek, “Daha önce hiç böyle ABD Başkanı görülmedi. Çin’in davranışlarının ticaret, uluslararası, askeri, politik ve birçok alanda değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Trump, belki önümüzde ki ay Arjantin’de gerçekleşecek olan G-20 toplantısında, Şi Cinping ile bu konulardan bazılarını açık bir şekilde konuşmak için masaya oturabilir” dedi.

Yaklaşan G-20 Zirvesi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin dün yaptığı açıklamada, Trump’ın G-20 zirvesinde “olumlu” bir görüşme planı yapacağını söyledi. Bakan Mnuchin ayrıca, yapısal reformlar konusunda harekete geçmek için Pekin’e ihtiyaç duyulduğunu ve Çin ile ticari müzakerelerinin yeniden başlatılması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Bolton, geçen ay Güney Çin Denizi’nde bir ABD ve Çin savaş gemisinin çarpışmak üzere olduğunu belirterek, ABD’nin uluslararası deniz şeritlerini açık tutmaya kararlı olduğunu açıkladı.