Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatı başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ile Güney Kore arasındaki ortak askeri tatbikatlar bugün başladı.

Her yıl gerçekleştirilen ‘Key Resolve’ ve ‘Foal Eagle’ isimli ortak tatbikat, Şubat ayında Güney Kore’de gerçekleşen 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na denk gelmesi sebebiyle ertelenmişti.

Güney Kore’nin PyeongChang şehrindeki Kış Olimpiyatları, Kuzey ve Güney Kore zirvesine ve Kuzey Kore ile ABD arasında büyük bir yakınlaşma fırsatıyla sonuçlandı.

Tatbikatların bu yıl 1 ayla sınırlı kalacağı belirtildi. Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, iki müttefik ülkenin de tatbikatlar sırasında bazı stratejik silahları kullanmaktan kaçınacağı ifade edildi.

Yapılan tatbikatlar Kore Yarımadası’nda her zaman bir gerginlik kaynağı olmuştur. Çünkü Pyongyang bu tatbikatların kendi topraklarını işgal ettiğini düşünüyor. Ancak Güney Koreli bir yetkili, Mart ayı başlarında Pyongyang’ı ziyaret etmiş ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un, Washington ve Seul ortak tatbikatlarına devam etme kararını ‘anladığını’ söylemişti.

Foal Eagle kara tatbikatlarına 11 bin 500 ABD ve 290 bin Güney Kore askeri katılıyor. Key Resolve tatbikatı ise, bilgisayar simülasyonlarına dayanan bir eğitim uygulamasıdır.

Öte yandan ilk tatbikatlar, Güney Koreli bir pop müzik grubunun Pyongyang’da yapacağı tarihi gösteri ile eş zamanlı gerçekleşiyor.