Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve İngiltere: Suudi Arabistan’ın da topraklarını koruma hakkı var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve İngiltere, İran tarafından desteklenen Husi milislerinin sivil yerleşimleri hedef alan balistik füzelerine karşı Suudi Arabistan’ın da topraklarını koruma hakkı olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan’da, pazar gecesi çeşitli şehirleri hedef alan Husilerin balistik füze saldırılarını şiddetle kınayarak, ölen ve yaralananların ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Siyasi müzakere çağrısı

Bu tehditlere karşı Suudi Arabistan’a sınırlarını koruması yönünde ABD’nin desteğinin sürdüğü belirtilen açıklamada, Husiler de dahil olmak üzere, Yemen’deki bütün tarafların siyasi müzakerelere geri dönmesi ve savaşın sona erdirilmesi yönündeki çağrılar yinelendi.

İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, Yemen’den gelen füzeler de dahil, Suudi Arabistan’ın güvenlik tehditlerine karşı kendini savunma hakkı olduğunu dile getirerek, İngiltere’nin, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) onaylandığı gibi Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’deki meşruiyeti geri kazanmak için yürüttüğü çabaları desteklediklerini belirtti.

“Griffiths’in BM Yemen Özel Elçisi olarak atanmasını memnuniyetle karşılıyoruz”

İngiltere Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlıkları tarafından bugün yayınlanan ortak bildiride, “İngiltere, Suudi Arabistan ve diğer uluslararası ortaklarla, ticari ve insani yardım malzemelerin ülkeye girişi için Yemen limanlarının açılmasını amaçlayan uluslararası denetimleri desteklemek için çok çalışmıştır. Aynı zamanda bütün tarafları, BM’nin Yemen’in çatışmasını bitirmeye yönelik kapsamlı barış çözümüne ulaşma çabalarını destekleme çağrısında bulunuyor. İngiltere, çatışma çözümü konusunda geniş deneyime sahip olan Martin Griffiths’in BM Yemen Özel Elçisi olarak atanmasını da memnuniyetle karşıladı” ifadeleri kullanıldı.

Ortak açıklamada ayrıca, BM’nin uzmanlar heyetinin hazırladığı raporda, İran’ın BMGK kararları kapsamındaki yükümlülüklere uymadığı ve İran’da yapılan balistik füzelerin Husi isyancılarının eline geçmesini önlemek için harekete geçilmediği sonucuna varıldığı da belirtildi.

İran’ın Yemen’deki çatışmaya karşı barışçıl bir çözümü destekleme taahhüdünde samimi olmadığı vurgulanan açıklamada, Husilere silah göndermenin yanı sıra uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturan bölgesel gerginliğe son vermesi gerektiğinin altı çizildi.

İki İngiliz Bakan, ortak açıklamalarında bölge ülkeleri ve uluslararası topluluğa, Yemen’in tüm bölgelerine ticari materyallerin ve insani yardım malzemelerinin engelsiz erişimine izin verme çabalarının iki katına çıkarılması yönünde çağrıda bulunarak, ülkelerinin Yemen’de barışı ve güvenliği sağlamadaki rolüne dikkat çekti.