Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve İtalya, Libya’daki petrol bölgesine saldırıyı kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu, ülkenin doğusundaki Ras Lenuf kentinde bulunan ‘Petrol Hilali’ bölgesini ele geçiren silahlı militanları bölgeden uzaklaştırdı. Ordu tarafından yapılan açıklamada, bölgede yaşanan çatışmalarda 20 militanın öldürüldüğünü, 14 askerin ise hayatını kaybettiğini bildirdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Libya Ulusal Petrol Şirketi, Ras Lenuf kentindeki Sidre limanında bulunan petrol rafinerilerinden 12 numaralı rafinerinin çatışmalarda zarar gördüğünü aktardı. Şirket, Libya’daki taraflara ülkenin zenginliği olan petrol bölgelerini siyasi çekişmelere alet etmemeleri çağrısı yaparak, petrolün Libya halkının geleceğinin güvencesi olduğuna vurgu yaptı.

Petrol Hilali bölgesini ele geçiren militanlar, daha önce bölgeyi yöneten ve iki yıl boyunca petrol üretimini durduran İbrahim Cadran’a bağlı silahlı gruplardan oluşuyor. Cadran, 2016 yılında Libya Ulusal Ordusu tarafından bölgeden çıkarılmıştı.

ABD’nin Trablus Büyükelçiliği ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Petrol Hilali bölgesine yönelik saldırıyı kınadı. Açıklamada, Libya petrollerinin halkın doğal serveti olduğu ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan kararlar uyarınca Libya Ulusal Petrol Şirketi kontrolünde kalması gerektiği belirtildi.

Petrol Hilali bölgesini hedef alan saldırıya bir tepki de İtalya’dan geldi. İtalya’nın Trablus Büyükelçisi Giuseppe Pieroni, saldırının Libya’nın güvenliğine zarar verdiğine işaret ederek, “Libya’nın doğusundaki şiddet sarmalı ülkedeki krizi daha fazla derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Çatışma yerine diyaloğa öncelik verilmelidir” dedi.

Öte yandan Libya Ulusal Ordusu’na bağlı güçler, bölgenin güvenliğini sağlamak için çok sayıda askeri bölgeye sevk etti. Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter, kuvvet komutanlarıyla yaptığı toplantıda, Petrol Hilali’ne sızmaya çalışan terör unsurlarının faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Hafter’in ofisi tarafından yayınlanan açıklamada, toplantıda bölgedeki güvenliğin sağlanması için gerekli yol haritasının belirlendiği ifade edildi.

İbrahim Cadran’a bağlı milisler tarafından internet aracılığıyla yayınlanan videoda ise Libya Ulusal Ordusu kuvvetlerinin, çatışmalarda patlayıcı variller kullandığı iddia edildi.

BM ve uluslararası topluma, Petrol Hilali bölgesinin güvenliği için duruma müdahale çağrısı yapılan açıklamada, diyalog ve barışa hazır olunduğu kaydedildi.

Petrol Hilali bölgesi, petrol zengini Libya’nın en önemli petrol üretim bölgesi olarak gösteriliyor. Libya Ulusal Ordusu güçleri, 2016 yılında bölgeyi silahlı unsurlardan temizleyerek Ulusal Petrol Şirketi’nin yönetimine devretmişti.