Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Japonya arasında ticaret görüşmeleri başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ile Japonya ekonomi yetkilileri ticaret alanında anlaşmalara yapmak için yürütülecek görüşmelere önümüzdeki ay başlayacağı duyuruldu.

Japonya Ekonomi Bakanı Toshimitsu Motegi bugün yaptığı açıklamada ABD’nin ve Japonya’nın ilk ikili ticaret görüşmelerini 9 Ağustos’ta Washington’da yapacaklarını duyurdu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Ekonomi Bakanı Motegi liderliğinde yürütülen çabalar sonucunda ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, nisan ayında ‘adil ve karşılıklı’ serbest ticaret için yeni bir çerçeve kurma kararı almışlardı.

Ekonomi Bakanı Motegi gazetecilere verdiği demeçte serbest ticareti geliştirmek için ‘yapıcı görüşmeler’ yapmayı istediklerini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yapılan yorumlar Japonya’nın ABD ile olan dış ticaret fazlasının Trump’ın ticaret politikalarında potansiyel bir hedef olabileceği yönünde.

İngiltere devrede

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ile de bugün bir araya gelen Japonya Ekonomi Bakanı, Fox’un 11 ülkenin yer aldığı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’na (CPTPP) katılma konusundaki görüşünü memnuniyetle karşıladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Motegi konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hesaplamalarımıza göre 11 CPTPP ülkesi ve İngiltere’nin toplam gayri safi yurt içi hasılası, İngiltere’nin içinde bulunduğu Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin toplam GSYİH ile aynı olacak. Bu da Japonya’nın ekonomik büyümesi için itici bir güç oluşturacak.”