Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Latin Amerika ülkelerinden Venezuela uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve 16 Latin Amerika ülkesi, gelecek ay Venezuela’da yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerinin demokratik standartlar sağlanmadıkça yasa dışı olarak kabul edileceğini belirtti.

Peru’da düzenlenen Amerika Zirvesi’nde yayınlanan ortak bildiride, 20 Mayıs’ta düzenlenecek olan seçimlerin mevcut koşullar altında yapılması halinde ‘meşruiyet ve güvenilirlikten yoksun’ olarak kabul edileceği ifade edildi.

Zirvede ülkesini temsil eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, gazetecilere, “Seçimler sahte. ABD, Venezuela’da demokrasiyi yeniden tesis etmek için müttefikleriyle çalışmalarını sürdürmeye hazır” yorumunda bulundu.

Amerikan Zirvesi’nin sonunda hazırlanan ortak bildiriyi, ABD ve 16 Latin Amerika ülkesinden oluşan ‘Lima Grubu’ ülkeleri imzaladı.

Ortak bildiride, adil ve şeffaf bir seçim süreci, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve seçimlere muhalefetin katılımı gibi Venezuela seçimlerini tanımak için gerekli olan ‘garantiler’ istenildi.

Zirveye, Maduro davet edilmezken, katılan ülkelerin çoğu, Venezuelalıların fakir ülkelerini terk etmelerinden endişe etmelerine rağmen, Karakas’a karşı güçlü bir hamleyi destekledi.