Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ‘yardım azaltma’ krizinin üstesinden gelmek için Mısır ile işbirliği anlaşmaları yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ve ABD, 121 milyon dolar değerinde yeni ekonomik işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Anlaşma ile ABD’nin geçtiğimiz ay Mısır’a yapacağı yıllık yardımları azaltma kararının verdiği olumsuz etkilerin üstesinden gelmek için çaba gösterildi.

Mısır Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sahar Nasr, bu anlaşmaların geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki toplantının sonucu olduğunu ifade ederken, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Başkanı Sherry Carlin, bu anlaşmanın, “Mısır ile güçlü ve kalıcı bir ortaklığı yansıttığını” söyledi. ABD’nin geçtiğimiz ağustos ayında insan hakları ve demokrasi alanında ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle Mısır’a yapacağı yardımların 95,7 milyon dolarını ödememe, 195 milyon dolarını da ertelemeye yönelik aldığı karar sonrasında Mısır tarafında tepkiyle karşılanmış ve bu durum, iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemişti.

Geçtiğimiz hafta New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları kapsamında Sisi ile bir araya gelen Trump, “ABD’nin, Mısır’a yapılacak bazı yardımları yeniden gözden geçireceğini” söylemişti.

Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı, Kahire’de USAID Başkanı ile yatırım, eğitim, sağlık, tarım ve su sektörlerinde 121,6 milyon dolar değerinde 8 ekonomik işbirliği anlaşması imzaladıklarını bildirdi.

Bakan Nasr, anlaşmaların, 6 milyon dolarlık kısmının sağlık sonuçlarını iyileştirmeye yönelik hibe yardımı anlaşması olduğunu ve 2022’de anlaşmanın sona erme tarihiyle birlikte ABD tarafından toplam 29 milyon dolar katkı sağlanmış olduğunu ayrıca içilebilir suyun kullanılabilirliğini ve kalitesini arttırmak için de 50,8 milyon dolarlık entegre su çözümleri desteği hibe anlaşması yapıldığını belirtti.

Aynı zamanda anlaşmalar, temel eğitim yardım anlaşması için 13 milyon dolar, “Mısır-Amerikan Yüksek Öğrenim Girişimi” için 27 milyon dolar ve “Mısır-ABD Bilim ve Teknoloji İşbirliği Anlaşması” için de 4 milyon dolarlık bütçeyi kapsıyor.

Diğer anlaşmalar arasında ise kırsal kalkınma tarımsal çalışmalar anlaşması için 12 milyon dolarlık gelir artışı, 5,1 milyon dolar değerinde “Mısır Ticaret ve Yatırım Anlaşması” ve 3.6 milyon dolar değerinde de Hükümet yönetimi girişimleri ve ortak programlarını kapsayan anlaşmalar yer alıyor.

Öte yandan ABD Ajansı Başkanı, “Bu anlaşmalar, güçlü ve kalıcı ortaklığımızı ve ortak çabalarımızın Mısır halkının yararına olan etkisini yansıtmaktadır. Yatırım Bakanlığı ve Uluslararası İşbirliği ile Mısır’da istikrar ve refahı artırmak için hep birlikte çalışıyoruz. Ayrıca yaklaşık kırk yıldır ABD halkı, kendine güveni artırmak, istikrar ve ekonomik kalkınmayı desteklemek ve yoksulluğu azaltmak için Mısır halkıyla ortaklıklar kurdu. Mısır’daki USAID programı, halkın sağlık, eğitim ve istihdam hizmetlerini desteklemek ve geliştirmek için 1978 yılından bu yana yaklaşık 30 milyon dolar yardımda bulundu” dedi.

Mısır ile İsrail arasında 1979 yılında yapılan Camp David Barış Antlaşması gereği, ABD 1987’den beri Mısır’a 1,3 milyar doları askeri olmak üzere yıllık toplam 1,5 milyar dolar yardımda bulunuyor.