Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Yemen’de Suudi Arabistan’ın yanında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington yönetimi, terörizme destek veren İran’a uyguladığı yaptırımlara paralel olarak Tahran rejiminin desteklediği Husilere karşı Yemen’de savaşan Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon güçlerine desteğini yineledi.

ABD’li yetkililere göre, askeri koalisyon “sivillerin hayatlarını askeri saldırılardan koruma, onlara zarar vermekten kaçınma ve önceki BM raporlarında tespit edilen hataları telafi etmede” ilerleme kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan aktarıldığına göre, Trump yönetimine göre Suudi Arabistan BM’nin sivillerle ilgili uyarılarını dikkate alıyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden bir grup üye, Husilerin Haziran ayında gelişmiş füzeler ve gemisavar füzeleri satın aldığını doğruladı. Üyeler ayrıca, Husiler için yasa dışı materyaller sağlayan İran şirketlerine yönelik hazine tarafından uygulanan yaptırımları memnuniyetle karşıladı. Komite bununla birlikte BM’nin diplomatik çözüm çabalarını desteklemek için yönetime baskı yaptı.

Suudi Arabistan insani yardıma devam ediyor

Kral Selman İnsani Yardım Merkezi (KSRelief) yakın zamanda başkent Sana’nın Nehm ilçesinden Marib şehrindeki Saravah’a göç eden bin 230 kişiye barınak malzemeleri dağıttı.

Söz konusu yardımlar, KSRelief’in Yemen için kararlaştırılan insani yardım projeleri kapsamında geldi. İstisnasız tüm Yemen bölgelerini kapsayan projelerin sayısı 269’a ulaştı.
KSRelief ayrıca, Husi milisleri tarafından zorla silah altına Yemenli çocukları rehabilite etmek için bir proje başlattı. Proje, ilk dört aşamada, Yemen’in farklı bölgelerinden Husi milisleri tarafından silah altına alınan 161 çocuğu rehabilite etti. Proje kapsamında 2 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Ayrıca bir ay sürecek psikolojik, eğitsel ve aile rehabilitasyonunu da içeren entegre bir program aracılığıyla çocukların çevreye uyumu ve eski masumiyetlerini tekrar kazanmaları hedefleniyor.